„Ikar–Stan Wyjątkowy”. Nieopowiedziana historia częstochowskiej „Solidarności”

Premiera filmu odbędzie się 14 października 2018 r. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie (fot. YT/Dumni z Polski)

Film „Ikar – Stan Wyjątkowy” pokazuje nieopowiedzianą do tej pory historię częstochowskiej „Solidarności”. Premiera dokumentu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Dumni z Polski we współpracy z NSZZ Solidarność Region Częstochowa odbędzie się 14 października 2018 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

75 lat temu w sowieckim łagrze zmarł Eugeniusz Bodo

7 października 1943 roku w sowieckim łagrze zmarł z wycieńczenia znany przedwojenny artysta Eugeniusz Bodo. Jeden z największych symboli kultury II...

zobacz więcej

W produkcji wykorzystano niepublikowane dotąd nagrania z negocjacji w klubie Ikar, archiwalia Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Częstochowie, materiały ze źródeł prywatnych, jak również te zgromadzone przez Instytut Pamięci Narodowej.

Bohaterami filmu są założyciele, członkowie i współpracownicy częstochowskiej „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego przez wojewodę częstochowskiego Mirosława Wierzbickiego działacze rozpoczęli ośmiodniowy strajk w klubie Ikar. Konsekwencją protestu było odwołanie wojewody, prezydenta Częstochowy, ich zastępców oraz przewodniczących WRN i MRN.

Tłem dla wspomnień bohaterów są dawne zakłady pracy oraz miejsca ważne dla mieszkańców miasta – Jasna Góra, Częstochowski Klub Solidarności i redakcja tygodnika „Niedziela”.

źródło:
Zobacz więcej