CSU ma najniższe poparcie od lat. W niedzielę chadekom grozi przegrana

Demonstracja w Bawarii przeciwko polityce CSU (fot. Andreas Gebert/Getty Images)

Według najnowszych sondaży w ciągu trzech tygodni bawarska Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) straciła kolejne trzy punkty procentowe. Obecnie CSU może liczyć na niecałe 33 proc. głosów. Zdaniem niemieckich politologów tak wysoka przegrana CSU w Bawarii, gdzie w niedzielę odbędą się wybory regionalne, może wywołać w Niemczech kryzys polityczny.

AfD drugą siłą polityczną w Niemczech. Poparcie dla chadeków spada

Tylko 28 proc. Niemców chce głosować na chadeków z CDU i CSU - wynika z opublikowanego w piątek sondażu Deutschlandtrends. To najgorszy wynik tej...

zobacz więcej

W ostatnich wyborach w 2013 roku CSU otrzymała ponad 47 procent. Najnowszy sondaż instytutu badań opinii społecznych „Civey” pokazuje, że na trzy dni przed wyborami samorządowymi rządząca do tej pory samodzielnie CSU może nie tylko utracić absolutną większość, ale nawet władzę. Zdaniem politologa z uniwersytetu fryburskiego Ulricha Editha, tak wysoka przegrana rozpocznie w Niemczech debatę na temat odejścia Angeli Merkel.

– Dyskusja wewnątrz CDU na temat zmiany szefa partii już trwa od dawna, a ewentualna niedzielna porażka CSU i możliwy słaby wynik chadeków 28 października w Hesji spowoduje, że domaganie się odejścia Angeli Merkel będzie coraz głośniejsze – powiedział Edith w dzisiejszym dzienniku „Heilbronnen Simme”.

Badanie sondażowe dotyczące prognoz przed niedzielnymi wyborami w Bawarii instytut „Civey” przeprowadził w dniach 6-10 października na grupie 5063 dorosłych obywateli.

źródło:
Zobacz więcej