USA wesprą niezależność energetyczną Polski? Projekt w Senacie

Instalacje na terenie Naftoportu w Gdańsku (fot. arch. PAP/Adam Warżawa)

Amerykańscy senatorzy Chris Murphy i Ron Johnson zaprezentowali projekt ustawy, przewidującej udzielenie Europie pomocy w dywersyfikacji źródeł energii i „przeciwstawieniu się wpływom Rosji”. Pomoc miałaby wynieść miliard dolarów i być skierowana na inwestycje w strategicznie ważne projekty energetyczne w środkowej i wschodniej Europie.

Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym

Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem politycy w ramach porozumień bilateralnych podpisali porozumienie o...

zobacz więcej

„Rosja wykorzystuje swoją dominującą pozycję na europejskim rynku, a także korupcję, łapówkarstwo i propagandę, aby podważyć zachodnie instytucje” – napisał na swojej stronie Chris Murphy. „Zainwestowaliśmy miliardy w umocnienie militarnej obecności we Wschodniej Europie, ale nie powinniśmy zapominać o groźnych konsekwencjach energetycznego uścisku Rosji” – dodał demokratyczny senator z Connecticut.

Rozłożony na lata 2019-2023 projekt przewiduje wsparcie Agencji Handlu i Rozwoju oraz innych amerykańskich agencji dla prywatnych inwestorów działających w branży energetycznej. Zakłada między innymi inwestycje w infrastrukturę przesyłową gazu ziemnego, kolektory czy zbiorniki. „Realizując ważne strategicznie projekty możemy przełamać kontrolę Putina nad Europą i przyczynić się do powstania miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych” – napisał Chris Murphy.

Amerykańska administracja wielokrotnie wyrażała swój negatywny stosunek między innymi wobec projektu Nord Stream 2. W maju Donald Trump zagroził firmom uczestniczącym w jego realizacji amerykańskimi sankcjami. Podczas wrześniowego spotkania z Andrzejem Dudą podtrzymał swój negatywny stosunek wobec rosyjsko-niemieckiej inwestycji.

źródło:
Zobacz więcej