MEN: Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie nauczyciele

W niedzielę przypada Dzień Nauczyciela; w związku z tym w Kancelarii Premiera odbyła się uroczystość (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie nauczyciele – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas czwartkowej uroczystości w kancelarii premiera. Zorganizowano ją z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Edukacji Narodowej.

Premier: Najpierw szkoła jest życiem, a potem całe życie jest szkołą

– Najpierw szkoła jest życiem, a potem całe życie jest szkołą; życzę wam, żebyście pozyskując wiedzę mogli ją przekształcać w to, co będziecie...

zobacz więcej

Podczas uroczystości uhonorowano nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty. Specjalny list do nauczycieli wystosował premier Mateusz Morawiecki.

„Wierzę, że edukacja to najważniejsza inwestycja w przyszłość naszego kraju. Talent i entuzjazm młodzieży ukierunkowany przez oddanych swojej misji edukacyjnej nauczycieli pozwalają wierzyć w powodzenie rozwoju Polski ambitnej i innowacyjnej” – napisał premier w liście, który odczytał szef jego gabinetu politycznego Marek Suski.

„Dzień Edukacji Narodowej, w tym roku szczególny, gdyż obchodzony w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, tworzy wyjątkową okazję, by podziękować wszystkim, którzy z pasją i oddaniem przekazują wiedzę i etyczne wzorce młodym pokoleniom” – dodał premier.

Do 100. rocznicy odzyskania niepodległości w swoim wystąpieniu nawiązała też minister edukacji.

Dar Młodzieży w Singapurze. To drugi największy port na świecie

„Dar Młodzieży” stoi w porcie w Singapurze. Na pokładzie są nie tylko praktykanci z Akademii Morskiej z Gdyni, ale także laureaci konkursu „Polska...

zobacz więcej

– Rok 2018/19 to Rok Niepodległej. A Niepodległej nie byłoby bez nauczyciela. Od czasu Oświecenia, kiedy podjęto próby reformowania edukacji razem z rozpaczą rozpadającej się Polski. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie romantyczny nauczyciel, który czytał poezje, pieśni, czytał romantyczną literaturę. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie praca u podstaw i praca organiczna. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie radość z odzyskania niepodległości w 20-leciu międzywojenny i błyskawiczne tworzenie państwowości poprzez tworzenie edukacji. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie nauczyciel na tajnych kompletach. I wreszcie nie byłoby Niepodległej, gdyby po 1989 roku nie przypomniano, czym jest wolność, (gdyby nie) informacja i edukacja o tym, co zostało zapomniane przed 1989 rokiem – mówiła Zalewska.

– Nie ma już cywilizowanego państwa, którego rząd nie podejmuje decyzji, że edukacja jest centrum systemu, centrum odpowiedzialności rządu za przyszłość swoich dzieci, młodych ludzi, za gospodarkę. Tak też się stało w Polsce. Edukacja jest w »Strategii odpowiedzialnego rozwoju« – podkreśliła minister.

Jak poinformowało MEN, za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty w tym roku odznaczono Złotym Krzyżem Zasługi 45 osób, Srebrnym Krzyżem Zasługi – 121 osób, Brązowym Krzyżem Zasługi – 225 osób.

Polska na szczycie pod względem wydatków socjalnych

Organizacja Oxfam opublikowała nowy ranking państw dotyczący walki z nierównościami. Polska znalazła się na jego szczycie pod względem wydatków...

zobacz więcej

Przyznano też za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medale za Długoletnią Służbę: Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono 1297 osób, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – 887 osób, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę – 551 osób.

Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano 5134 osoby. Przyznano też Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze; otrzymało je 501 osób. 25 nauczycielom nadano tytuł Honorowego Profesora Oświaty.

Część uhonorowanych nauczycieli została odznaczona podczas czwartkowej uroczystości w kancelarii premiera.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

źródło:

Zobacz więcej