Samorządy same będą decydować o wysokości bonifikaty przekształceniowej

Blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a ok. 500 tys. na gruntach Skarbu Państwa (fot. Shutterstock/marekusz)

Proponujemy, by samorządy skorzystały z możliwości, jakie daje ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe i udzielały bonifikat – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, na sprawne przekształcenia przygotowano rocznie 120 mln zł.

Koniec wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych. Nowe przepisy od 2019 r.

Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne - we współwłasność tych terenów - to cel ustawy, którą...

zobacz więcej

Jak mówił na konferencji Soboń, w ustawie – która zacznie obowiązywać od przyszłego roku – „przygotowaliśmy regulację, która rozwiązuje problem użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi”.

– Odpłatność za przekształcenie to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić, aby stać się właścicielem – przypomniał wiceminister inwestycji i rozwoju. Dodał, że w przypadku gruntów Skarbu Państwa bonifikata może sięgnąć 60 proc.

W przypadku gruntów samorządowych, to one mają zdecydować, jaka będzie bonifikata. – Proponujemy, by samorządy skorzystały z możliwości, jaką daje ustawa i udzielały bonifikat – powiedział Soboń. Zadeklarował, że „Prawo i Sprawiedliwość będzie proponować takie bonifikaty w samorządach”.

Według wiceministra „z punktu widzenia samorządów operacja jest neutralna”.

– Zabezpieczyliśmy ogromne pieniądze na sprawne przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych. Będzie to 120 mln zł rocznie – podał.

– Zabezpieczyliśmy te pieniądze na wzmocnienie wydziałów wieczysto-księgowych w sądach, aby ta operacja (przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi) została przeprowadzona sprawnie – wyjaśnił Artur Soboń.

Rząd przyjął projekt o przekształceniu użytkowania wieczystego we współwłasność

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne, we współwłasność...

zobacz więcej

Jak powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Sasin, „skutecznie od trzech lat likwidujemy zaszłości, które budują niesprawiedliwości społeczne”. Według niego taką niesprawiedliwością jest m.in. użytkowanie wieczyste.

– Przedziwna konstrukcja użytkowania wieczystego to relikt czasów, gdy własność prywatna była szczególnie nielubiana przez władze, podejrzana – powiedział Sasin.

– Skutecznie od trzech lat likwidujemy zaszłości, które budują niesprawiedliwości społeczne. Te zaszłości mają korzenie często jeszcze w czasach komunistycznych, tak jest w tym przypadku – podał Sasin.

Jak powiedział, „Polacy powinni czuć się wolni we własnych mieszkaniach”. – Przyjęliśmy ustawę, weszła w życie 5 października, a 1 stycznia 2019 r. ok. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami (gruntów) – dodał Sasin.

Blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a ok. 500 tys. na gruntach Skarbu Państwa.

źródło:

Zobacz więcej