RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Coraz więcej studentów zalega z opłatami. Dług wynosi ponad 16 mln zł

Najwięcej zaległości wobec uczelni mają studenci w wieku 26-35 lat (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)
Najwięcej zaległości wobec uczelni mają studenci w wieku 26-35 lat (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Studenci, słuchacze szkół policealnych i kursów zawodowych mają 16,1 mln zł zaległości w opłatach za naukę – wyliczył Krajowy Rejestr Długów BIG. To suma dwukrotnie wyższa niż pięć lat temu; statystyczny dłużnik ma do oddania 1755 zł.

Gowin: od przyszłego roku większe finansowanie uczelni wyższych

Ponad 1,3 mld zł przeznaczy rząd w przyszłym roku na rozwój szkolnictwa wyższego – poinformował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego...

zobacz więcej

Według Krajowego Rejestru Długów z roku na rok wzrasta liczba „edukacyjnych dłużników” i ich zadłużenie. Blisko 2/3 zaległości przypada na szkoły publiczne. W przypadku obu sektorów dominują długi wobec uczelni wyższych, które stanowią ponad 76 proc. zobowiązań.

W bazie danych KRD figuruje obecnie 9,2 tys. studentów oraz słuchaczy szkół policealnych i uczestników kursów zawodowych, którzy mają zaległości w opłatach za naukę.

„Jeszcze pięć lat temu żacy i słuchacze mieli 5 tys. 192 nieuregulowanych rachunków za czesne. Obecnie liczba ta potroiła się do 15 tys. 486 zobowiązań” – wyliczono.

Według danych KRD publiczne uczelnie, szkoły i ośrodki szkoleniowe czekają na spłatę 9,9 mln zł od żaków i słuchaczy, a prywatne na 6,2 mln zł. Daje to łączny dług w wysokości 16,1 mln zł.

Większość zadłużenia (12,3 mln zł) przypada na studentów wyższych uczelni, natomiast słuchacze szkół policealnych i ośrodków szkoleniowych mają 3,8 mln zł zaległych zobowiązań.

Gowin o Ustawie 2.0: Studentów czekają wyższe wymagania na egzaminach

– Studentów czekają wyższe wymagania na egzaminach – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wicepremier wyraził nadzieję,...

zobacz więcej

Jak zaznaczył prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, powodem zaległości są m.in. wysokie koszty życia związane z opłatami za stancję, wyżywieniem czy materiałami naukowymi.

Inna przyczyna to, jak podkreślono, rezygnacja z nauki i zaprzestanie opłacania czesnego, często bez wypowiedzenia umowy.

Jak podkreśla cytowany w komunikacie Jakub Kostecki z firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, nie można zapominać o złożeniu pisemnej rezygnacji.

– W przeciwnym wypadku osoba taka może zostać wpisana do Krajowego Rejestru Długów, a o zapłatę upomni się windykator – wyjaśnił.

Jak wyliczył KRD, najwięcej zobowiązań mają osoby w wieku 26-35 lat (8,9 mln zł). Wśród dłużników figurujących w bazie KRD jest też 19 osób w wieku powyżej 65 lat, które nie zapłaciły uczelniom wyższym prawie 58 tys. zł.

Najwięcej osób z zaległościami wobec placówek edukacyjnych mieszka w województwie pomorskim (1164), na Mazowszu (1052) i w Małopolsce (993).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej