RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest data odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie odsłonięty 10 listopada w Warszawie – zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Ujawnił, że koszt realizacji pomnika to ok. 2,5 mln zł.

Jest decyzja lokalizacyjna ws. pomnika Lecha Kaczyńskiego

– Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zgodę na lokalizację pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa,...

zobacz więcej

– Pomnik będzie odsłonięty 10 listopada. Dokładnie w przeddzień święta niepodległości. My specjalnie wybraliśmy taką datę, bo ona z jednej strony wypada 10, a jak wiemy 10 każdego miesiąca mamy miesięcznicę smoleńską. A z drugiej strony będzie to w przeddzień święta niepodległości – zapowiedział Sasin w Polsat News.

Jak podkreślił, Lech Kaczyński „to wielka postać w najnowszej historii Polski”.

– Jeden z tych, który jest ojcem dzisiejszej naszej niepodległości współczesnej. Jego droga życiowa była taka, że tą wolną Polskę rzeczywiście budował i miał w tym wielki udział – zaznaczył.

Sasin przekazał, że na samym pomniku będzie imię, nazwisko, data urodzin i śmierci oraz najważniejsze funkcje, jakie pełnił Lech Kaczyński.

Pytany o koszt realizacji pomnika, powiedział, że „w tej chwili nie poda dokładnej sumy”. – Jesteśmy w trakcie jego realizacji. Jeszcze nie wszystkie płatności zostały zrealizowane. To będzie na pewno kwota przekraczająca około 2,5 mln zł – powiedział Sasin.

– Dzisiaj w przestrzeni okalającej Plac Piłsudskiego pomnik jest już realizowany – dodał.

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć przed siedzibą Garnizonu Warszawa, na wschodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Ma to być konstrukcja klasyczna i przedstawiać postać stojącą na cokole.

źródło:

Zobacz więcej