Raport

Epidemia koronawirusa

Najłatwiej podróżować z japońskim paszportem. Polska wysoko w rankingu

Badanie uwzględnia 199 różnego rodzaju paszportów i 227 miejsc docelowych (fot. Shutterstock/Payless Images)

Najwięcej krajów na świecie akceptuje w ruchu bezwizowym lub wystawia wizy już po wjeździe na swe terytorium osoby z japońskimi paszportami – wynika z nowego rankingu Henley Passport Index. Według tego zestawienia Polska plasuje się na 13. miejscu na świecie.

Pracownik linii lotniczych nie wpuścił do samolotu dziecka z autyzmem

Rodzina z Teksasu twierdzi, że pracownik American Airlines nie wpuścił jej na pokład samolotu. Bezpośrednim powodem decyzji przedstawiciela jednej...

zobacz więcej

Szczegółowe informacje na temat dokumentów pozwalających na przekraczanie granic opublikowała w ostatnich dniach zajmująca się doradztwem globalnym firma Henley & Partners z główną siedzibą w Londynie.

Jak podkreśla, badanie opiera się na szczegółowych informacjach od czołowych naukowców, analityków i komentatorów na temat głównych globalnych i regionalnych trendów mających wpływ na migrację, mobilność i politykę dotyczącą granic.

Henley & Partners wskazuje, że to Japończykom podróżuje się najłatwiej i z pominięciem skomplikowanych nieraz procedur wizowych. Japońskie paszporty zapewniają ułatwiony dostęp do 190 krajów, terytoriów itp. Drugie miejsce zajmuje Singapur, ze 189 łatwo dostępnymi miejscami docelowymi.

Wśród najwyżej plasujących się w zestawieniu krajów europejskich należą Niemcy, które jeszcze na początku roku zajmowały pierwsze miejsce. Teraz dzielą trzecie z Francją i Koreą Południową. Paszporty tych krajów akceptuje bez wymogu wizowego lub z ułatwieniami 188 zagranicznych partnerów, podczas gdy 187 zapewnia wjazd na podobnych zasadach osobom z paszportami Danii, Finlandii, Szwecji i Hiszpanii.

Piątą lokatę w rankingu zajmują wspólnie m.in. USA i Wielka Brytania, z łatwym dostępem do 186 miejsc. Pierwsza dziesiątka rankingu obejmuje też kilka państw Europy Zachodniej, a także Czechy, Kanadę, Australię i Nową Zelandię. Zamykają ją ex aequo Węgry, Słowenia i Malezja.

Przyleciał do Polski na paszporcie dziecka. Linie lotnicze się nie zorientowały

W rocznicę ataków terrorystycznych z 11 września 44-letni Matthew Sutton z Wielkiej Brytanii wybrał się na wycieczkę do Polski. Mężczyzna przez...

zobacz więcej

Turystów z Polski, którzy mogą korzystać z ułatwień, przekraczając granice 175 krajów i innych miejsc docelowych, Henley & Partners usytuowała na 13. miejscu. Polacy wciąż nie mogą jeszcze korzystać z ruchu bezwizowego z USA.

Rosja, której obywatel od września mogą podróżować bez wiz do Tajwanu, zajęła 47. lokatę.

Szef Henley & Partners Christian H. Kalin wskazywał „nadzwyczajne rezultaty, jakie państwa mogą osiągnąć wraz z globalnymi partnerami w tworzeniu bardziej połączonego i opartego na współpracy świata”.

Za przykład dużego sukcesu ranking podaje Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jeszcze w 2006 r. zajmowały one 62. miejsce, obecnie są na 21. Wymienia się także Chiny, które trafiły na 71. pozycję, tj. o 14 miejsc w górę w porównaniu z minionym rokiem.

Na końcu listy Henley & Partners umieścił Afganistan, Irak, Syrię i Pakistan. Z paszportami tych krajów można podróżować w ruchu bezwizowym lub po zdobyciu wizy już w miejscu docelowym do zaledwie ok. 30 krajów i terytoriów.

Henley Passport Index bazuje na danych dostarczonych przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego. Uwzględnia 199 różnego rodzaju paszportów i 227 miejsc docelowych.

źródło:

Zobacz więcej