RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kartel zbudował „metro” do przemytu narkotyków

Tunel miał niemal 200 metrów długości (fot. US Border Patrol)
Tunel miał niemal 200 metrów długości (fot. US Border Patrol)

Meksykańskie służby odkryły wyjątkowy tunel, mający służyć kartelowi do przemytu narkotyków. Prowadzi do amerykańskiego stanu Kalifornia, ma długość niemal 200 metrów i tory kolejowe dla łatwiejszego transportu. Zasilanie miały zapewniać panele słoneczne.

Odkryto tunel do przemytu narkotyków. Łączy KFC w Arizonie z Meksykiem [WIDEO]

Amerykańscy śledczy odkryli tajny tunel narkotykowy prowadzący z budynku zajmowanego niegdyś przez restaurację KFC w stanie Arizona do sypialni...

zobacz więcej

Tunel ma początek w mieście Jacume leżącym przy granicy między Meksykiem a USA, ale kartel narkotykowy nie zdążył przekopać się na drugą stronę. Mimo to skala przedsięwzięcia robi wrażenie. Tunel ma niemal metr wysokości, około 70 cm szerokości i kopano go na głębokości nawet 10 metrów.

Przestępcy zdążyli już przygotować tory kolejowe, system odpompowywania wody, wentylację oraz panele słoneczne do zasilania oświetlenia.

– Stworzenie tak wyrafinowanego tunelu zabiera dużo czasu i pochłania znaczne środki. Gdy uda się go namierzyć, mówimy o dużym sukcesie – przyznaje Tekae Michael z federalnej agencji US Border Patrol zajmującej się kontrolą granic.

Agent Michael nie jest pewien, czy meksykańskie służby dokonały jakichś aresztowań w związku ze sprawą. Powiedział, że amerykańskie nikogo nie zatrzymały.

W ostatnich tygodniach służby odkryły dwa inne tunele w rejonie San Diego. W sierpniu zeszłego roku odkryto tunel w okolicach Otay Mesa; jednego dnia wyszło z niego na amerykańską stronę ponad 30 osób, głównie Chińczyków, ale również obywateli Meksyku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej