RAPORT

Kampania 2020

Premier: Lasy i obszary chronione to nasze wielkie dobro narodowe

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się m.in. z leśnikami (fot. PAP/Artur Reszko)

Lasy i obszary chronione to nasze wielkie dobro narodowe, które chcemy strzec dla przyszłych pokoleń – podkreślił w Osowcu-Twierdzy (woj. podlaskie) premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się z pracownikami Biebrzańskiego Parku Narodowego i sąsiednich nadleśnictw.

Premier: Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki dla pracowników medycznych

zobacz więcej

Premier dziękował zebranym za to, że dbają o „to nasze wielkie dobro narodowe, jakim są lasy państwowe, lasy polskie”. Podkreślał znaczenie lasów i obszarów chronionych dla przyszłych pokoleń. Wspominał swoje wizyty w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Jak mówił, park narodowy i lasy państwowe „to takie dobro natury, które chcemy strzec dla przyszłych pokoleń”. Podczas krótkiego wystąpienia, w otwartej dla mediów części spotkania, szef rządu podkreślał znaczenie takich działań, które mają wpływ na rozwój społeczności lokalnych w gminach czy powiatach z dala od wielkich miast.

Biebrzański Park Narodowy jest największy w Polsce, we wrześniu świętował 25-lecie istnienia. Jego dyrektor Andrzej Grygoruk podkreślał, że powierzchnia BPN stanowi piątą część wszystkich parków narodowych w kraju.

– Nasz park czasami walczy z lasem, bo jedna trzecia parku stanowi las, a dwie trzecie to tereny nieleśne, te najcenniejsze, które właśnie przyciągają całą rzeszę turystów, ornitologów, miłośników ptaków. Bo nasz park obejmuje dolinę rzeki Biebrzy, Kotlinę Biebrzańską, która jest słynna w świecie – mówił Grygoruk. Poinformował, że park ma ponad stu pracowników.

Niebezpieczna przetwórnia śmieci na obszarze chronionym Mazur? Urzędnicy nie widzą problemu

Urzędnicy zgodzili się, by na terenie Natura 2000 powstał zakład przetwarzający niebezpieczne odpady. – Ta inwestycja zagraża środowisku, może...

zobacz więcej

Biebrzański Park Narodowy powstał we wrześniu 1993 r. Ma powierzchnię ponad 59 tys. ha. Chroni m.in. jedne z najcenniejszych w Europie obszarów wodno-błotnych, gdzie żyją rzadkie gatunki związane z podmokłymi siedliskami. Jest też ostoją łosia.

W godle parku jest ptak – batalion. Biebrzański PN znajduje się na liście obszarów wodno-błotnych chronionych w ramach międzynarodowej konwencji RAMSAR.

– Jest to park najpiękniejszy, nie mogę inaczej powiedzieć, najbardziej fotogeniczny – podkreślał dyrektor Grygoruk.

Odnosząc się do wtorkowej wizyty premiera w Tatrach mówił, że tam jest znacznie więcej turystów. – U nas trochę mniej, ale za to mamy dziką przyrodę – dodał.

źródło:

Zobacz więcej