RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polskie drony polecą do Izraela promować branżę

W Polsce jest już ponad 100 tys. dronów. Branża liczy na ekspansję zagraniczną (fot.FB/Polska Izba Systemów Bezzałogowych)
W Polsce jest już ponad 100 tys. dronów. Branża liczy na ekspansję zagraniczną (fot.FB/Polska Izba Systemów Bezzałogowych)

Polska Agencja Inwestycji i Handlu uruchomi stoisko narodowe podczas wystawy AUS&R w Izraelu. To jedno z najważniejszych wydarzeń branży lotniczej i systemów bezzałogowych. PAIH chce promować polski sektor wśród zagranicznych przedsiębiorców.  

„Impact mobility rEVolution'18” – drony opanowały Katowice

Szybki rozwój technologii dronowych wymaga podniesienia bezpieczeństwa i automatyzacji – mówili związani z branżą eksperci podczas kongresu „Impact...

zobacz więcej

„W Polsce rynek systemów bezzałogowych od kilku lat dynamicznie się rozwija a jego wartość nieustannie rośnie. Pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 r. wyniósł on 251 mln zł, podczas gdy dwa lata wcześniej opiewał na 164 mln zł” – zaznaczył cytowany w komunikacie ekspert PAIH Dariusz Werschner z Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Jak zaznaczył, wyniki te są zasługą przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, start-upów i „nielicznych ośrodków naukowych”.

Według Werschnera Polska ma jedne z najnowocześniejszych rozwiązań regulacyjnych, jeżeli chodzi o drony, dzięki czemu lata u nas ponad 100 tys. takich urządzeń.

„W Polsce we wrześniu 2018 r. zarejestrowanych było ponad 8,5 tysiąca licencjonowanych operatorów dronów – to światowa czołówka” – podkreślił.

Jak szacują eksperci, około 2025 r. w Unii Europejskiej w przestrzeni powietrznej będzie na co dzień wykonywać różne zadania około 400 tys. profesjonalnych jednostek bezzałogowych, zaś łączne przychody z ich pracy będą liczone w dziesiątkach miliardów euro.

To była kwestia czasu. Drony dowożą jedzenie

Władze Szanghaju zatwierdziły pierwsze w Chinach kontynentalnych trasy dostaw jedzenia z restauracji za pomocą dronów – podały lokalne media....

zobacz więcej

„Izrael jest w czołówce, jeżeli chodzi o militarne zastosowanie systemów bezzałogowych” – wyjaśnił Werscher. Dodał, że dzięki uruchomieniu stoiska narodowego na konferencji AUS&R polscy przedsiębiorcy będą mogli nawiązać kontakty z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

„To ogromna szansa dla polskich firm na drodze w ich ekspansji zagranicznej. To także możliwość nawiązania współpracy i zastosowania nowych rozwiązań, które poprawią konkurencyjność naszych firm na arenie międzynarodowej” – ocenił.

Jak zaznaczyła PAIH, konferencja AUS&R – która odbędzie się w poniedziałek w Izraelu – to jedno z najważniejszych wydarzeń branży lotniczej, systemów bezzałogowych. Tegoroczne wydarzenie, jak zapowiedzieli organizatorzy, będzie rozszerzone o pokazy specjalne najbardziej innowacyjnych rozwiązań.

Stoisko narodowe ma być punktem kontaktowym dla naszych producentów planujących ekspansję na rynku izraelskim, a także miejscem spotkań biznesowych.

PAIH uruchomi go w ramach realizacji programu „Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki – Brand”, który jest skierowany do przedsiębiorstw z sektora MŚP. W ramach programu wybrano 12 priorytetowych obszarów polskiej gospodarki, które mają szansę na globalny rozwój. PAIH odpowiada za promocję dziewięciu sektorów, m.in. części samochodowych i lotniczych.

źródło:

Zobacz więcej