Oto najbardziej otyły naród w Europie. W skali światowej – tuż za podium

Kobiety w łaźni Szechenyi podczas zimowego poranka w Budapeszcie (fot. REUTERS/Bernadett Szabo)

Węgrzy są najbardziej otyłym narodem Europy, a w skali światowej zajmują czwarte miejsce – poinformowało Węgierskie Towarzystwo Badania Otyłości (MET). Powołało się przy tym na najnowsze dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Polacy plasują się w tym rankingu daleko, dopiero na 25. miejscu.

Nie żyje Konrad Gaca. Ekspert ds. walki z otyłością

Zmarł Konrad Gaca, ekspert ds. walki z otyłością. Jak podał „Kurier Lubelski”, ciało znaleźli w czwartek rano jego bliscy. Śledczy wyjaśnią...

zobacz więcej

MET podało, że według ekspertów 2/3 dorosłej ludności Węgier cierpi na nadwagę lub otyłość. Jak wynika z najnowszych danych OECD, w tym kraju otyłych jest 30 proc. osób powyżej 15. roku życia.

Pierwsze miejsce wśród wszystkich członków OECD zajmują Stany Zjednoczone, gdzie otyłych jest 40 proc. dorosłych, a kolejne: Chile, Meksyk i Nowa Zelandia, ze wskaźnikami odpowiednio 34,4, 33,3 oraz 32,2 proc.

W Polsce otyłych jest 16,7 proc. dorosłych, co plasuje ją na 25. miejscu wśród 36 członków OECD, za wieloma innymi państwami UE, takimi jak Portugalia, Finlandia, Niemcy czy Łotwa.

„Najszczuplejszym” krajem w OECD jest Japonia, gdzie otyłych jest tylko 4,2 proc. ludności.

Rozmowy mózgu z jelitami. Odkrycie mechanizmu pomoże w leczeniu otyłości

Jak chłop głodny, to zły – okazuje się, że to popularne przysłowie opisuje także nierozerwalny związek między naszym mózgiem a jelitami. Sterując...

zobacz więcej

Jak podkreśla MET, z danych za lata 2009–14 wynika, że na Węgrzech rośnie odsetek otyłych; prognozuje się, że do tej grupy dołączy coraz więcej osób z nadwagą.

Według danych Narodowego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych (NEA) z 2012 r. na opiekę nad osobami z nadwagą przypadało 11,6 proc. wszystkich wydatków funduszu, co stanowiło 0,73 proc. PKB.

W celu obniżenia ryzyka otyłości i związanych z nią chorób MET zaleca urozmaiconą dietę, spożywanie jedzenia w mniejszych porcjach, więcej ruchu i 7-8 godzin snu na dobę.

Jak podkreśliła organizacja, otyłość może powodować ponad 20 chorób, z których najczęstsze to nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia, cukrzyca typu II oraz niektóre guzy.

źródło:

Zobacz więcej