Zdalny monitoring serca uratował kilkunastu pacjentów

Pacjenci po zawale często mają problemy zdrowotne, dlatego powinni być objęci długoterminową opieką (fot. arch. PAP/DPA/Rainer Jensen)

Dzięki pilotażowemu projektowi zdalnego monitorowania pracy serca w Piekarach Śląskich udało się uratować zdrowie kilkunastu pacjentów – informują przedstawiciele tamtejszego szpitala miejskiego. Lokalne władze zapowiadają kontynuację programu.

W monitoringu kardiologów. „Ubranie” pomoże uchronić przed udarem mózgu?

Każdego roku w Europie lekarze stwierdzają udar mózgu u ponad miliona osób. W Polsce – u 85 tysięcy. Jak ograniczyć tę liczbę? Polscy kardiolodzy...

zobacz więcej

Pilotażowy program telemonitoringu serca realizowany przez lokalny samorząd z wspólnie z Piekarskim Centrum Medycznym i z Centrum Monitorowania Serca (CMS) American Heart of Poland objął blisko 80 pacjentów.

Lekarze podkreślają, że choć w Polsce w ostatnich latach znacząco spadła wczesna śmiertelność pacjentów po zawale serca, to bolączką pozostaje opieka nad chorymi po wypisaniu ze szpitala.

– Po zawale pacjenci często mają zaburzenia rytmu serca oraz inne problemy zdrowotne i dlatego powinni być objęci kompleksową, długoterminową opieką. W leczeniu chorób serca ogromną rolę odgrywa czas: pacjent z zawałem w czasie nie dłuższym niż godzina powinien trafić na stół operacyjny – mówi patronujący projektowi wybitny kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek.

Monitoring serca wykrywa zaburzenia we wczesnym stadium, a dzięki transmisji EKG pozwala je zdiagnozować i udzielić choremu natychmiastowej pomocy.

Monitor pracy serca to niewielkie urządzenie obsługiwane jednym przyciskiem. Wynik badania jest natychmiast przesyłany specjalną siecią komórkową do CMS, gdzie wyświetla się na monitorze kardiologa lub ratownika.

Po analizie pracownik Centrum oddzwania do pacjenta, zbierając wywiad medyczny. W razie potrzeby wzywa karetkę pogotowia lub umawia wizytę u kardiologa.

– Urządzenia przydzielamy pacjentom na miesiąc, trzy miesiące lub sześć miesięcy. W tym czasie przez 24 godziny na dobę są pod zdalną opieka kardiologa – tłumaczy ordynator oddziału wewnętrznego w Piekarskim Centrum Medycznym, Zofia Trzepaczyńska.

Premier: Postanowiliśmy zwiększyć finansowanie nauki i służby zdrowia

– Postawiliśmy sobie zadanie o charakterze polskiej racji stanu, by zwiększyć finansowanie nauki – powiedział w poniedziałek premier Mateusz...

zobacz więcej

– W wielu przypadkach dzięki stałemu monitorowaniu diagnozowano u pacjentów częstoskurcz i kierowano ich odpowiednio wcześnie na zabieg ablacji. Telemonitoring sprawdził się również u pacjentów z chorobą wieńcową oraz po zawałach – wyjaśniła dr Trzepaczyńska. Podkreśliła, że pacjenci objęci monitoringiem czują się bezpiecznie i stabilnie.

Organizatorzy pilotażu przekonują, że telemonitoring pozwala także na oszczędności. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń wydatnie spadła liczba niepotrzebnych wyjazdów pogotowia ratunkowego. Karetki kierowane były tylko do chorych rzeczywiście potrzebujących szybkiej pomocy.

Po zakończeniu pilotażu lokalne władze zdecydowały się kontynuować program monitorowania serca pacjentów hospitalizowanych w piekarskim szpitalu.

Prowadzony w Piekarach Śląskich program bezpłatnego monitorowania serca dla pacjentów szpitala miejskiego jest unikatowy w skali kraju.

Telemonitoring kardiologiczny prowadzony jest w Centrum Monitorowania Serca od trzech lat. Początkowo w ramach testów klinicznych, a od półtora roku – w ramach regularnych abonamentów medycznych.

źródło:

Zobacz więcej