RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Testowanie Światowida. Pierwszy polski satelita poleci na orbitę

– W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid będzie już po wszystkich testach. Poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę – powiedział prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

Awaria teleskopu Hubble’a. Wstrzymano obserwacje

Kosmiczny Teleskop Hubble'a przeszedł w tryb awaryjny – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Diagnozowany jest problem z żyroskopami,...

zobacz więcej

Światowid to pierwszy w Polsce komercyjny satelita. – Został całkowicie stworzony w Polsce, bazując na polskiej myśli technologicznej, od komputera pokładowego po całą konstrukcję – powiedział Zwoliński.

Ma wymiary 20 x 10 x 10 cm. Dzięki zastosowanej technice Światowid będzie mógł robić zdjęcia w świetle widzialnym, co umożliwi obserwację m.in. podnoszenia się wód, stanu powietrza, zmian pogody.

Satelita przeszedł pod koniec września testy w komorze temperaturowo-próżniowej. – Był narażany na niską temperaturę i ekstremalnie wysoką, od minus 65 stopni Celsjusza do ok. plus 120 stopni Celsjusza – powiedział kierownik rozwoju SatRevolution Tomasz Poźniak.

– Będziemy musieli jeszcze raz przeprowadzić te same testy i będziemy przechodzić do testów wibracyjnych, a później do testów zgodności elektromagnetycznej EMC powiedział Zwoliński.

Białoruska Narodowa Akademia Nauk: Człowiek jest potomkiem przybyszów z kosmosu

Teoria ewolucji to tylko mit? Tak uważa kanclerz białoruskiej Narodowej Akademii Nauk Piotr Wiciaź. Jest przekonany, że ludzie są potomkami...

zobacz więcej

Testy wibracyjne przeprowadza się w celu sprawdzenia, czy satelita przetrwa wyniesienie w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej. Innymi słowy symuluje się drogę Światowida na niską orbitę okołoziemską.

Z kolei testy zgodności elektromagnetycznej (EMC) polegają na zweryfikowaniu, czy uruchomiony satelita z wyłączonym radiem nie zakłóci działania innych przyrządów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

– Testy są wymogiem nie tylko firmy, która satelitę wynosi, ale też NASA, ponieważ nasz Światowid będzie wylatywał z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – tłumaczył prezes SatRevolution.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie do kwietnia przyszłego roku zostanie dokładnie sprawdzone m.in. pod kątem mechanicznym i elektronicznym. A to będzie oznaczać, że w kwietniu Światowid poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej