RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zagraniczni turyści coraz chętniej odwiedzają Warszawę. Rosną też ich wydatki

Łazienki (fot. Shutterstock/badahos)

Warszawa jest jedynym polskim miastem sklasyfikowanym w tegorocznym rankingu „Global Destination Cities Index”. Znalazła się na 105. pozycji tego zestawienia. Zgodnie z prognozami ekspertów, w 2018 r. turyści wydadzą w Warszawie o 18,2% więcej niż rok wcześniej, czyli łącznie ponad 3 mld zł.

Polska lubiana przez turystów. Przyjeżdża ich coraz więcej

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w I półroczu do 15,1 mln wzrosła liczba turystów korzystających z noclegów w Polsce. Oblegane były pola...

zobacz więcej

Stolicę Polski w 2017 r. odwiedziło 1,4 mln zagranicznych turystów, co pozwoliło jej zająć 105. Pozycję – między Bogotą (Kolumbia) a Hanghzou (Chiny).

„W pierwszej edycji rankingu (2009 r.) wykazano, że Warszawę odwiedziło 0,8 mln osób, zatem średni roczny wzrost liczby gości wynosi 8,5%. W skali Europy jest to piąta największa dynamika wzrostu - po Bukareszcie (10,7%), Lizbonie (10,6%), Santa Cruz de la Palma (9,3%) i Moskwie (8,8%)" – czytamy w komunikacie.

Zagraniczni turyści w Warszawie zostają zazwyczaj na 1,9 nocy. Łączna liczba ich noclegów w 2017 r. wyniosła 2,7 mln. Stolicę Polski najczęściej odwiedzają Brytyjczycy (9,8%), Niemcy (8,9%) i Amerykanie (8,4%).

Organizacja wskazuje, że większa liczba noclegów w Warszawie mogła mieć przełożenie na wartość wydatków ponoszonych w stolicy Polski. Turyści w minionym roku zostawili tu 700 mln USD (2,6 mld zł). W porównaniu do pierwszej edycji rankingu, kiedy było to „zaledwie” 362 mln USD (1,3 mld zł), daje to średnią roczną dynamikę wzrostu wartości wydatków na poziomie 8,6%.

„Przewiduje się, że w 2018 r. turyści z zagranicy wydadzą w Warszawie aż o niemal 1/5 więcej (18,2%) niż w 2017 r. - 827 mln USD (ponad 3 mld zł). W minionym roku podróżni wydali w Warszawie średnio 259 USD (967 zł) dziennie. Jednocześnie prognozowana dynamika przyrostu liczby odwiedzających będzie mniejsza i ma wynieść 4,5%”– czytamy.

Tu zakładają rodziny i rozkręcają biznesy. Obcokrajowcy zakochani w Polsce

Od kilku lat nasz kraj przyciąga coraz większą rzeszę cudzoziemców. Poza liczną grupą turystów czy ludzi przybywających wyłącznie w celach...

zobacz więcej

Ranking objął 162 miasta. Liderzy tegorocznego zestawienia to Bangkok, Londyn i Paryż, na co wpływ mogła mieć ich rozwinięta infrastruktura, liczne atrakcje biznesowe i turystyczne oraz silna kultura lokalna.

Firma wskazała, że zestawienie nie znajduje pełnego odbicia w tym, gdzie zagraniczni turyści wydają najwięcej pieniędzy. Pod tym względem na czele listy niezmiennie plasuje się Dubaj – odwiedzający wydają tam średnio aż 537 USD dziennie (2 004 zł), a niemal 30 mld USD w całym roku.

W rankingu miasta są klasyfikowane na podstawie łącznej liczby zagranicznych gości zatrzymujących się na przynajmniej jedną noc w 2017 r. oraz transgranicznych wydatków ponoszonych przez tych gości w miejscach docelowych. Zawiera on również prognozy wzrostu liczby zagranicznych gości w 2018 r.

źródło:
Zobacz więcej