RAPORT

Pogarda

Prezes TK: Konstytucja jest wyrazem niezależności narodu

Najnowsze

Popularne

– Jesteśmy w czasach, kiedy wymiar sprawiedliwości, indywidualni sędziowie, uzurpują sobie prawo nieprzewidziane w polskiej konstytucji – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jej zdaniem może to prowadzić do anarchii prawa. Prezes TK uczestniczyła w spotkaniu szefów sądów konstytucyjnych sześciu państw Europy Środkowowschodniej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Julia Przyłębska zainaugurowała w Berlinie spotkania przedstawicielek dyplomacji

Nierówności ekonomiczne oraz sposoby ich niwelowania były tematem pierwszego spotkania przedstawicielek świata dyplomacji i polityki...

zobacz więcej

Uczestnicy spotkania brali udział w dyskusji dotyczącej roli sądu konstytucyjnego we współczesnym państwie. Na zaproszenie prezes TK Julii Przyłębskiej w debacie uczestniczyli przewodniczący sądów konstytucyjnych Mołdawii, Ukrainy, Litwy, Węgier i Gruzji.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreśliła, że podczas dyskusji o kształtowaniu prawa nie można zapominać o człowieku, społeczeństwie, państwie i narodzie.

Jak mówiła, sędziowie TK „powinni zachować zimną krew i wykonywać swoje funkcje tak, jak nakazuje im konstytucja”.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego dodała, że „będą dobre trybunały konstytucyjne i sądy, jeśli będą wsłuchiwać się w głos swoich wyborców”.

Spotkanie zorganizowano w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczył w nim premier Mateusz Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej