Zorze polarne nad Polską. Na Pomorzu może je obserwować każdy

Niezwykłe zjawisko jest widoczne nad naszym krajem od 7 października (fot. Shutterstock/V. Belov)

Przez najbliższe trzy dni mieszkańcy Pomorza będą mogli obserwować zorzę polarną. Do obserwacji tego rzadkiego w Polsce zjawiska nie jest wymagany sprzęt specjalistyczny – podaje wprost.pl.

Zorza polarna nad Podkarpaciem. Warto było zarwać noc

Ubiegłej nocy mieszkańcy Podkarpacia mogli podziwiać niezwykłe zjawisko. W Grzegorzówce koło Rzeszowa zaobserwowali zorzę polarną, mieniącą się...

zobacz więcej

Niezwykłe zjawisko można obserwować od 7 października. Pierwsze zdjęcia już pojawiły się na mediach społecznościowych.

Do obserwacji zorzy nie potrzeba specjalistycznego sprzętu – może więc ją zobaczyć każdy, kto znajdzie się w północnych częściach kraju.

By mieć szansę obserwacji zjawiska, należy oddalić się od źródeł sztucznego światła. Najlepiej skierować się na plaże nad Bałtykiem. Zjawisko może być też widoczne także na Mazurach i Podlasiu.

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które pokazuje się na niebie, gdy naładowane cząsteczki ze Słońca uderzają w cząsteczki jonosfery – górnej części ziemskiej atmosfery. Cząstki pobierają energię z naładowanych cząstek i emitują ją w postaci kolorowego światła. Zorze występują przede wszystkim na wysokich szerokościach geograficznych.źródło:
Zobacz więcej