RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Co cenzura wykreśliła z festiwalu w Jarocinie?

Cenzura dotknęła niemal każdy zespół – m.in. T. Love, Siekiera, Madame, Made in Poland, Izrael, Moskwa – który w latach 80. i początku lat 90. wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Skąd to wiadomo? W jarocińskim Ośrodku Kultury odkryto teczki zawierające m.in. informacje o ingerencjach cenzorów.

Cenzorom do gustu nie przypadły głównie piosenki, które zespoły miały zaprezentować w 1984 roku.

Z zawartości teczek wynika, że pracownikowi ówczesnego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w Kaliszu nie podobała się m.in. piosenka „Wychowanie” zespołu T. Love. Cenzor wykreślił : „Ojczyznę kochać trzeba i szanować/Nie deptać flagi i nie pluć na godło/Należy też w coś wierzyć i ufać/ Ojczyznę kochać i nie pluć na godło”.

Inny cenzor zakwestionował w tekstach słowo „wojsko”. Wykreślił je, stawiając czerwoną pieczęć, z piosenki „Piwko dla wojska” kapeli Siekiera (1984 r.) zarówno w tytule, jak i w refrenach.

Praca cenzorów na marne

Dziś organizator Jarocina z 1984 r. Walter Chełstowski i lider kapeli Muniek Staszczyk mówią, że nie przejęli się uwagami cenzora i na wieczornym koncercie piosenka została wykonana w pełnej wersji tekstowej. Według Kaźmierczaka, inni wykonawcy też nie respektowali ograniczeń narzucanych przez pracowników cenzury.

W teczkach znaleziono też teksty zespołów, które nie stały się legendami „Jarocina” ani polskiej muzyki rockowej. – Ich twórczość nie została nigdy zarejestrowana ani wydana. Kapele przestawały istnieć po festiwalu, ale ich twórczość jest dziś znaczącym wkładem w polską muzykę rockową- ocenił Robert Kaźmierczak z powstającego w Jarocinie Spichlerza Polskiego Rocka.

Zapewnił, że znalezione dokumenty oraz dzieła związane z muzyką znajdą się w zbiorach Spichlerza Polskiego Rocka, w którym będą gromadzone, archiwizowane i badane oraz udostępniane.

I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji odbył się w Jarocinie w 1980 r., ale historię rockowisk poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków i zespół Anawa jako gwiazdę. W 1980 r. festiwal przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd, a później w słynne w całym kraju Festiwale Muzyków Rockowych (FMR). Ostatni z nich odbył się Jarocinie w 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją, imprezę zawieszono; przywrócono ją dopiero w 2005 r.

Oprócz Dżemu, TSA i Siekiery pierwsze kroki w Jarocinie stawiały i odnosiły sukcesy także Dezerter, Izrael, Armia, Moskwa, Tilt, Piersi. W latach 80. niezapomniane dla fanów koncerty dały: Republika oraz Voo Voo, Lech Janerka i Grzegorz Ciechowski.

źródło:
Zobacz więcej