75 lat temu w sowieckim łagrze zmarł Eugeniusz Bodo

Eugeniusz Bodo po aresztowaniu przez NKWD w 1941 r. (fot. Wikimedia)

7 października 1943 roku w sowieckim łagrze zmarł z wycieńczenia znany przedwojenny artysta Eugeniusz Bodo. Jeden z największych symboli kultury II RP był wybitnym aktorem, reżyserem, piosenkarzem, twórcą scenariuszy i producentem filmowym. Wielkie przeboje, które śpiewał nucimy do dziś.

W byłym obozie NKWD znaleziono szczątki 44 osób

Szczątki 44 osób odnaleziono w grobach odkrytych podczas prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji...

zobacz więcej

Bohdan Eugène Junod, czyli Eugeniusz Bodo, urodził się 28 grudnia 1899 r. w Genewie.

Eugeniusz Bodo wystąpił w ponad 30 filmach. Grał role tragiczne, komediowe i muzyczne. Rozgłos przyniosły mu filmy „Głos pustyni”, „Bezimienni bohaterowie” i „Czarna perła”.

Śpiewane przez niego filmowe piosenki były wielkimi szlagierami w Polsce. Utwory „Już taki jestem zimny drań”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Baby, ach te baby” czy „Tyle miłości” zagwarantowały mu na zawsze popularność.

NKWD aresztowało go 26 czerwca 1941r. Został wywieziony do Moskwy, gdzie został osadzony w więzieniu Butyrki. Decyzją specjalnej narady przy NKWD ZSRR, na wniosek z 30 października 1942 r., podpisany przez Piotra Fiodotowa został skazany na 5 lat ciężkiego obozu wychowawczego jako element społecznie niebezpieczny.

O jego uwolnienie starali się w imieniu ambasady polskiej Stanisław Kot i Tadeusz Romer, jednak władze sowieckie nie wyraziły zgody na wypuszczenie artysty, ze względu na jego szwajcarskie obywatelstwo. Z tych samych przyczyn nie objęła go amnestia dla polskich obywateli.

Z Moskwy odtransportowano go do łagru w Kotłasie, w którym zmarł z wycieńczenia i głodu. Według radzieckich dokumentów stało się to właśnie 7 października 1943 roku. Fakt ten obalił głoszoną w czasach PRL-u wersję, zgodnie z którą Bodo miał zostać rozstrzelany przez Niemców po wkroczeniu hitlerowskich wojsk do Lwowa. Artysta został pochowany w zbiorowym grobie. 2 października 2011 r. w Kotłasie na cmentarzu Makaricha odsłonięty został pomnik, będący także symboliczną mogiłą artysty.

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina. Jego czar działał w miłości i interesach

zobacz więcej

– Eugeniusz Bodo obecny jest w moim życiu od zawsze. Jego życie w czasie którego z największej gwiazdy przedwojennego kina stał się więźniem łagru, a potem ofiarą totalitarnego systemu. Mówi bardzo dużo o czasach, w których przyszło mu żyć – wspomina aktora Jakub Kozak, wokalista, lider Trupy Teatralnej Warszawiaki.

W sobotę, 13 października, podczas Festiwalu Przestrzeń Wolności na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, odbędzie się specjalny koncert podczas którego Jakub Kozak zaśpiewa m.in. piosenkę „Umówiłem się z nią na 9-tą”.

źródło:
Zobacz więcej