RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przyszłoroczna gala Cezarów dedykowana Charles'owi Aznavourowi

Charles Aznavour zmarł w wieku 94 lat (fot. PAP/EPA/LUCA PIERGIOVANNI)

Następna uroczystość wręczenia Cezarów, dorocznych nagród dla francuskiego kina, zostanie poświęcona Charlesowi Aznavourowi, który zmarł w poniedziałek w wieku 94 lat. Informację przekazała we czwartek Akademia Cezara.

Adieu, Aznavour! Francja pożegnała barda z najwyższymi honorami

W Paryżu, z udziałem prezydenta Francji i premiera Armenii Nikola Pachiniana, odbyły się oficjalne uroczystości żałobne po śmierci Charles’a...

zobacz więcej

– Charles Aznavour był absolutnym artystą. Piosenkarz, kompozytor piosenek także do filmów. To był również świetny aktor, który pisał scenariusze i dialogi. Jego kariera w kinie była godna podziwu – powiedział prezes Akademii Sztuki i Techniki Kina, Alain Terzian, w specjalnym oświadczeniu. – 44. ceremonia Cezara przyniesie mu prawdziwy hołd – dodał.

Supergwiazda muzyki francuskiej, Charles Aznavour był również aktorem w sześćdziesięciu filmach, gdzie zagrał u takich twórców jak: François Truffaut, Claude Chabrol, Claude Lelouch, Volker Schloendorff lub Atom Egoyan.

Widzowie zapamiętali jego role w „Strzelajcie do pianisty” François Truffaut, „Testament Orfeusza” Jeana Cocteau, „Taksówką do Tobruku” Denysa de la Patelliere, „Blaszany bębenek” Volkera Schloendorffa i „Ararat” Atoma Egoyana.

Uroczystości pogrzebowe artysty

Oficjalne uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek w Hotel des Invalides, w samym sercu Paryża, w obecności prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Charles Aznavour zostanie pochowany w sobotę na cmentarzu w Montfort-l'Amaury, na zachód od Paryża. Spocznie w rodzinnym grobowcu wraz z rodzicami i synem Patrickiem, który zmarł w wieku 25 lat. Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w katedrze ormiańskiej Saint-Jean-Baptiste w Paryżu, ale wstęp będą mieli tylko najbliżsi piosenkarza – rodzina, krewni, a także przedstawiciele władz państwowych.

źródło:

Zobacz więcej