RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Polski obóz” w kolejnej niemieckiej gazecie. Nie przeproszą?

Tablice przy wejściu na teren byłego obozu zagłady w Sobiborze (fot. Wikimedia Commons/Bmalina)

Stowarzyszenie Patria Nostra skierowało do niemieckiej gazety „Westfaelische Nachrichten” wniosek o sprostowanie nieprawdziwej informacji. To regionalne pismo w jednym ze swoich artykułów nazwało „polskim obozem” Sobibór – podał „Nasz Dziennik”.

Znowu „polski obóz”. Niemiecki dziennik napisał tak o Sobiborze

Dziennik „Frankfurter Neue Presse” na swoich stronach internetowych pisze o „polskim obozie” w Sobiborze. Polski konsulat w Kolonii zapowiada...

zobacz więcej

„Zażądaliśmy przeprosin i wpłaty 50 tys. euro na rzecz Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych – wyjaśnia prezes Patria Nostra mec. Lech Obara” – informuje „Nasz Dziennik”.

„W odpowiedzi do niemieckiego sądu trafił wniosek wydawcy gazety o ustalenie, czy w ogóle polska strona może składać takie żądania” – informuje dziennik.

„To jest pozew o ustalenie, że nie mamy prawa domagania się przeprosin i kwoty 50 tys. euro za posłużenie się określeniem »polski obóz koncentracyjny«” – powiedział gazecie mec. Szymon Topa ze Stowarzyszenia Patria Nostra.

„Domagają się ustalenia, że nasze roszczenie nie istnieje – wskazuje Topa. Jak twierdzi „ma to na celu uprzedzenie w wytoczeniu powództwa przed sądem polskim”.

źródło:

Zobacz więcej