RAPORT

Wojna na Ukrainie

Neandertalczycy leczyli swoich bliskich i opiekowali się nimi

Neandertalczycy żyli w niewielkich grupach, wobec tego każda śmierć była znaczącą stratą (fot. Will Oliver/PA Images via Getty Images)
Neandertalczycy żyli w niewielkich grupach, wobec tego każda śmierć była znaczącą stratą (fot. Will Oliver/PA Images via Getty Images)

Neandertalczycy leczyli swoich bliskich i opiekowali się chorymi. Do takich wniosków prowadzi analiza ponad 30 szkieletów neandertalskich. Wyniki badań ogłoszono na łamach pisma „Quaternary Science Reviews”.

Neandertalczyk miał dłoń artysty, a nie kamieniarza

Niemieccy naukowcy szczegółowo zbadali dłonie neandertalczyków i naszych własnych, paleolitycznych przodków. To neandertalczycy mieli ręce jak...

zobacz więcej

Naukowcy zbadali ponad 30 szkieletów neandertalczyków, naszych wymarłych, archaicznych krewniaków. Na szkieletach widoczne były ślady większych lub mniejszych obrażeń. Obrażenia te nie stały się jednak przyczyną zgonu, za to widoczne były etapy regenerowania się kości – opisują naukowcy z University of York (W. Brytania).

Oznacza to, że wśród neandertalczyków wykształciła się praktyka opieki na chorymi, którym pomagano przetrwać czas choroby. Być może neandertalczycy wypracowali również sposoby leczenia obrażeń lub pomocy w takich sytuacjach jak poród.

Jak wyjaśnia dr Penny Spikins z zespołu, takie uszkodzenia jak złamana noga każą sądzić, że grupa współpracowała ze sobą. Poszkodowanym osobnikom pomagano przetrwać, opiekując się nimi, dostarczają pożywienie i pozwalając na odpoczynek. Neandertalczycy żyli w niewielkich grupach, wobec tego każda śmierć była znaczącą stratą.

Spikins dodaje, że ślady na ok. 80 proc. szkieletów znanych archeologom świadczą o ranach, które wymagały pomocy w postaci opatrunków lub innych środków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej