Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Prezydent mianował nowych ambasadorów

Kandydaturę byłego szefa Agencji Wywiadu – Andrzeja Ananicza na ambasadora w Pakistanie zaopiniowano pozytywnie już w październiku (fot. arch. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Zgodnie z nominacjami ambasadorskimi, podpisanymi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, Andrzej Ananicz pokieruje placówką w Pakistanie, Adam Krzymowski obejmie placówkę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jerzy Chmielewski w Bośni i Hercegowinie, Małgorzata Galińska-Tomaszewska na Kubie, a Marian Przeździecki w Tadżykistanie.

Kandydaturę byłego szefa Agencji Wywiadu – Andrzeja Ananicza na ambasadora w Pakistanie, sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych zaopiniowała pozytywnie już w październiku. Podkreślał on wówczas, że praca dyplomacji w Pakistanie nacechowana jest dużym poziomem niepewności. Zaznaczył, że jednym z zadań jego placówki będzie dbanie o to, by nasza misja w sąsiednim Afganistanie przebiegała spokojnie – w prowincji Ghazni przebywa 2 600 polskich żołnierzy.

Ananicz od 2008 r. kieruje Akademią Dyplomatyczną Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W latach 2004-2005, a także krótko w 2008 r. był szefem Agencji Wywiadu. Od 2001 r. przez cztery lata był ambasadorem Polski w Turcji. Ukończył turkologię na Uniwersytecie Warszawskim, obronił pracę doktorską z iranistyki. Był stypendystą Christ Church College Uniwersytetu w Oksfordzie, pracował na Uniwersytecie Warszawskim.

Do MSZ Andrzej Ananicz trafił za czasów Krzysztofa Skubiszewskiego. Zajmował się krajami Europy Wschodniej. W 1992 r. został podsekretarzem stanu, funkcję te pełnił przez dwa lata.

Od 1994 r. był doradcą do spraw zagranicznych prezydenta Lecha Wałęsy, a następnie podsekretarzem i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. W listopadzie 1997 r. został wiceszefem MSW w rządzie Jerzego Buzka.

Zna angielski, niemiecki, rosyjski, turecki i perski. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Także w październiku Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydatury na ambasadorów RP m.in. w Tadżykistanie i na Kubie.

Małgorzata Galińska-Tomaszewska – nowa ambasador na Kubie – ukończyła neofilologię oraz lingwistykę stosowaną na UW. Pracowała w MSZ m.in. w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej, Protokole Dyplomatycznym oraz w Departamencie Konsularnym i Polonii.

W latach 1995-2002 była I sekretarzem i radcą w ambasadzie w Limie, w latach 2004-2007 I radcą w ambasadzie RP w Meksyku, a w 2008 r. charge d'affaires w ambasadzie RP w Montevideo. W 2010 r. była doradcą prezesa NBP ds. protokołu.

Zna biegle języki francuski i hiszpański, komunikatywnie portugalski, a w stopniu podstawowym angielski. Jest mężatką, ma troje dzieci.

Marian Przeździecki – nowy ambasador w Tadżykistanie – ukończył prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zna biegle rosyjski i w stopniu podstawowym angielski.

Pracował m.in. w Wydawnictwie Życie i Wiedza S.A., Państwowym Funduszu Osób Niepełnosprawnych i w Centralnym Zarządzie Poczty Polskiej. W latach 2005-2006 był głównym doradcą prezesa Rady Ministrów, a następnie dyrektorem gabinetu prezydenta Warszawy. W latach 2006-2007 pełnił funkcje doradcy prezesa zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Jerzy Chmielewski – nowy szef placówki w Bośni i Hercegowinie – ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej i Słowiańskiej UW. W latach 1970-1991 był wykładowcą w Instytucie Filologii Słowiańskiej UW. W latach 1993-1995 pracował w MSZ w Departamencie Europy.

W latach 1991-1995 był ambasadorem w Belgradzie, w latach 1997-2003 w Zagrzebiu, a od 2008 do 2010 w Rzymie. Jest tłumaczem prozy chorwackiej i serbskiej. Zna ponadto: rosyjski, angielski, słoweński, macedoński, słowacki oraz biernie czeski. Jest żonaty, ma jedno dziecko.

Adam Krzymowski – nowy ambasador w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – ukończył politologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (1998 r.), a także Podyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego (2000 r.) organizowane przez Uniwersytet Warszawski i MON.

W latach 1999-2000 pracował jako specjalista w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Od 2002 roku jest wykładowcą w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej, a od 2004 roku również w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki. W latach 2006-2007 był członkiem Międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Polski. Od 2008 roku pracuje w KPRM w Biurze Pełnomocnika Premiera ds. Dialogu Międzynarodowego. Jest żonaty. Zna angielski i niemiecki oraz w stopniu komunikatywnym również arabski, francuski, włoski i rosyjski.

Nominacje
Informacja o o decyzji prezydenta pojawiła się w Monitorze Polskim z 8 lutego 2011 r. (fot. arch. PAP/Grzegorz Jakubowski)

źródło:

Zobacz więcej