RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kaczyński: Mówię to publicznie po raz pierwszy – Morawiecki nie chciał być w rządzie Tuska

– Ci, którzy dopuszczali się nadużyć, mają w Polsce bardzo wielkie wpływy. Ten atak na premiera Morawieckiego w tej chwili to jest właśnie atak na człowieka, który im bardzo zaszkodził, ale za to bardzo pomógł Polakom, bardzo pomógł Polsce – powiedział w programie „Gość Wiadomości” prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że ma zaufanie do szefa rządu. – Premier Morawiecki to był strzał w dziesiątkę – mówił Kaczyński.

Sondaż: Morawiecki najaktywniejszym politykiem w kampanii samorządowej

Dwie trzecie Polaków uważa, że Mateusz Morawiecki jest najbardziej pracowitym politykiem w trakcie trwającej kampanii samorządowej. Jego...

zobacz więcej

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w TVP Info, że nie niepokoi go to, że nazwisko premiera Mateusza Morawieckiego pojawia się w nagraniach opublikowanych przez Onet. Jarosław Kaczyński mówił, że ma pełne zaufanie do obecnego szefa rządu.

– Premier Morawiecki to był strzał w dziesiątkę – stwierdził gość programu. Kaczyński zapewnił, że mimo insynuacji jest przekonany o uczciwości szefa polskiego rządu.

– Być może mówię to publicznie po raz pierwszy. Współpracował z nami. Współpracował jeszcze ze świętej pamięci Grażyna Gęsicką i Aleksandrą Natalli–Świat. Później z Beatą Szydło. Kiedy mu zaproponowano stanowisko wicepremiera i ministra finansów w rządzie Donalda Tuska, to odmówił, a wcześniej przyszedł do mnie i rozmawialiśmy o tym. To jest ktoś, kogo uważamy dziś za polityka, kiedyś bankowca, naszej strony i za kogoś, kto bardzo dużo dobrego robił dla Polski, także wtedy, kiedy był w tym niedobrym środowisku – powiedział Kaczyński. – Chcemy dbać o Polaków i między innymi dlatego mamy takiego premiera, który niszczy mafię vatowską, tak jak kiedyś w Chicago pewien dzielny policjant niszczył Ala Capone i jego mafię – powiedział gość TVP Info.

Sondaż: Morawiecki najaktywniejszym politykiem w kampanii samorządowej

Dwie trzecie Polaków uważa, że Mateusz Morawiecki jest najbardziej pracowitym politykiem w trakcie trwającej kampanii samorządowej. Jego...

zobacz więcej

Kaczyński był też pytany o publikację „Super Expressu”, który dotarł do pisma wysokich rangą urzędników resortu finansów z 4 marca 2015 r. W ocenie gazety wynika z niego, że ówczesny szef ministerstwa Mateusz Szczurek nie widział podstaw do przeprowadzenia zmian w prawie, które pozwoliłyby skuteczniej walczyć z wyłudzeniami VAT.

– Z jednej strony jest oczywiste, że (PO) nie chciała (uszczelniać systemu podatkowego), bo tak wielkie nadużycia w tej dziedzinie nie mogą być bez zgody, przynajmniej bierności, ale takiej świadomej bierności ze strony władzy – ocenił Kaczyński.

– Skala była zbyt wielka, żeby sądzić, że to nie zostało zauważone. Z drugiej strony dobrze, że jest dokument, jak można się na coś powołać, bo w przeciwnym razie mamy do czynienia z różnego rodzaju wykrętami, niekiedy bardzo agresywnymi wręcz - proszę wybaczyć to słowo - bezczelnymi. Teraz już będzie to dużo trudniejsze, więc to dobry dzień – dodał.

„Nie ma drugiego takiego kraju w Europie”

Jarosław Kaczyński był też pytany o skargi do TSUE. – Jeżeli pytać o miarę wolności i demokracji w Europie, to jesteśmy w czołówce, a nawet bym zaryzykował, że na pierwszym miejscu – ocenił.

– Nie ma drugiego takiego kraju w Europie, gdzie jest tyle realnej wolności. Bo przecież na Zachodzie jest ona ograniczona m.in. poprawnością polityczną. Jednocześnie mechanizmy demokratyczne, mimo wszystkich swoich ułomności, pozwalają na to, żeby kraj się zmieniał, żeby choroby, patologie społeczne były odsuwane, bo właśnie my to w tej chwili robimy – przekonywał prezes PiS.

Jak dodał, nie wszystkim to się podoba. – Wielu w Europie chce takiej demokracji, która będzie czystym pozorem. Niektórzy opowiadają się w istocie za ustrojem trybunalskim, takim, gdzie w gruncie rzeczy sądy, a tak naprawdę pewna grupa społeczna, czyli sędziowie, decydują o wszystkim, bo są ostatnią instancją – mówił.

„Ostoja wolności”

Odnosząc się do wymiaru sprawiedliwości Kaczyński powiedział, że sądownictwo jest podstawą dobrze funkcjonującego mechanizmu państwowego, państwa praworządnego i państwa demokratycznego. – Ale to nie oznacza, że oni są suwerenem. Suwerenem jest naród, suwerenem są Polacy i my to poprzez parlament, poprzez metodę przedstawicielską realizujemy – podkreślił.

– Realizujemy przebudowując Polskę, Polskę jako kraj demokratyczny, jako ostoję wolności w Europie. Polska jest dziś w Europie ostoją wolności, a patrząc na bieg wydarzeń sądzę, że jeszcze przez długie lata taką ostoją będzie – dodał prezes PiS w TVP Info.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej