Zmarł fizyk Leon Lederman, laureat nagrody Nobla

Leon Lederman zmarł w wieku 96 lat (fot. arch. PAP/EPA PHOTO AFPI/SCOTT OLSON/sjo/eh/ja)

Amerykański fizyk Leon Lederman, który wraz z dwoma współpracownikami otrzymał w 1988 roku nagrodę Nobla za odkrycie na drodze eksperymentalnej neutrin mionowych, zmarł w wieku 96 lat w Rexburg w stanie Idaho – poinformowała jego żona.

Z efektów pracy noblistów korzystają także polscy pacjenci

Metoda walki z rakiem, opracowana przez tegorocznych zdobywców Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, wydłuża życie również polskich pacjentów, np. z...

zobacz więcej

Lederman był także współautorem popularnej na całym świecie i wydanej w 1993 roku po polsku książki „Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie?". Spopularyzowała ona nazwę „boska cząstka" dla bozonu Higgsa, którego istnienie udowodniono doświadczalnie dopiero w 2012 roku.

Lederman był synem żydowskich imigrantów z Rosji. W 1951 roku na nowojorskim uniwersytecie Columbia obronił doktorat z fizyki elementarnej i cztery lata później został profesorem tej uczelni. Od 1979 do 1989 roku był dyrektorem należącego do ministerstwa energetyki USA laboratorium akceleratorowego im. Enrico Fermiego w stanie Illinois, gdzie w 1983 roku uruchomiono najpotężniejszy wówczas w świecie przyspieszacz cząstek.

Do odkrycia neutrin mionowych doszło w 1962 roku dzięki pracom prowadzonym przez Ledermana i dwóch innych fizyków, Melvina Schwartza i Jacka Steinbergera, w ośrodku badawczym ministerstwa energetyki w Brookhaven w stanie Nowy Jork – co w 26 lat później zaowocowało nagrodą Nobla dla całej trójki.

Pieniądze z nagrody Lederman przeznaczył na zakup wakacyjnego domu w Idaho. Przeprowadził się do niego na stałe wraz z żoną w 2011 roku, gdy zaczął mieć problemy z pamięcią. Jego noblowski medal sprzedano w 2015 roku na aukcji za 765 tys. dolarów w celu sfinansowania kosztów opieki medycznej i pielęgniarskiej.

źródło:

Zobacz więcej