Kolejne taśmy z Sowy i Przyjaciół: ministrowie dostali ochronę, żeby Arabski latał za darmo

Kilku ministrów otrzymało ochronę BOR tylko po to, żeby Tomasz Arabski nie musiał płacić za przeloty do Gdańska - ujawnił kolegom w restauracji Sowa i Przyjaciele jeden z członków rządu PO-PSL. Portal tvp.info dotarł do zapisu tego spotkania. - To jest wiocha. Mówiłem o tym Grasiowi, ale on machnął ręką i powiedział żeby się nie wp... - mówi Sławomir Nowak i prosi: – Tylko nie mówcie, kto wam zdradził.

Posada dla ministra z rządu Tuska na taśmach Onetu. „Damy mu cztery dychy i koniec”

– Aleksander Grad mnie poprosił, żebyś go tam do jakiejś rady OFE wrzucił – tak na taśmach z restauracji Sowa i Przyjaciele zwracała się do prezesa...

zobacz więcej

Sławomir Nowak, wówczas (2013 r.) minister transportu w rządzie PO-PSL, zwracał się z tą sprawą do rzecznika rządu Pawła Grasia.

Podczas prac nad ustawą hazardową w 2009 r. ochronę otrzymali ministrowie Michał Boni (przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów), Jacek Kapica (podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów) i wspomniany Tomasz Arabski (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów). Jak wynika z rozmowy, Michał Boni, w 2014 r. już były minister cyfryzacji, nadal korzystał z ochrony.

Sławomir Nowak rozmawiał na ten temat z ówczesnym doradcą Platformy Obywatelskiej, Szymonem Milczanowskim, ekspertem od spraw kryzysowych.

Zapytaliśmy Szymona Milczanowskiego o jego obecne związki z PO, a także spotkanie ze Sławomirem Nowakiem sprzed pięciu lat. Były oficjalny ekspert Platformy nie odniósł się do rozmowy z ministrem w rządzie PO-PSL. Zaznaczył, że nigdy nie był i nie jest politykiem.

„Firma, której jestem współwłaścicielem, specjalizuje się w kryzysach i doradztwie strategicznym w komunikacji. Do połowy 2015 roku jednym z naszych klientów była PO. Od tego czasu nie realizujemy już żadnych projektów w obszarze marketingu politycznego. Ani formalnie, ani nieformalnie nie doradzamy już politykom PO, ani politykom żadnej innej partii. Nie jesteśmy też zaangażowani w kampanię Pana Rafała Trzaskowskiego” – czytamy w oświadczeniu przesłanym do redakcji portalu TVP.Info.

Nowak: Tak samo jak Boni, który jeździ z ochroną cały czas, ku*wa, no proszę was, no po co mu ten BOR? No tak, no bo on jeszcze z poprzedniej kadencji, jak była ta „hazardówka” i była ustawa hazardowa potem, tak? No, to oni tam, moim zdaniem, ściemniali.

Szymon Milczanowski: Pamiętam, że tam też Kapica miał ochronę chyba, coś takiego, tak?

Nowak: No tak, bo robili taką atmosferę, że chcą nas wszystkich zabić, że tutaj naruszyli straszne ten… jeden czysty pic. Tylko nikomu tego nie mówcie, kto wam zdradził… tylko dlatego żeby „Arab” mógł latać za pieniądze BOR-u do Gdańska, bo „Arab” wtedy też dostał ochronę.

Co zrobi każdemu Sikorski? Przemilczany fragment taśmy Onetu

– Loda każdemu zrobi – mówi Krzysztof Kilian, ówczesny prezes Polskiej Grupy Energetycznej, w rozmowie z Mateuszem Morawieckim. Rozmowa została...

zobacz więcej

Szymon Milczanowski: Aha, bo on wtedy był bez kasy…

Nowak: No tak, bez kasy, nie był posłem. Bo nam Sejm płaci za przeloty, a „Arab” jeden biedny, musiał jeździć samochodem itd. A żeby nie narażać kancelarii na koszty, głupie zresztą, to wymyślili, że BOR będzie. Dostanie BOR, a żeby on nie jeden dostał BOR, to musi być szerzej.

W 2009 r. ówczesny rzecznik rządu Paweł Graś w rozmowie z Konradem Piaseckim na antenie RMF FM tłumaczył, że zarówno Arabski, jak i dwaj pozostali ministrowie „w najbliższych tygodniach będą się zajmować” ustawą hazardową.

– Trzeba sobie zdać sprawę, że to jest naprawdę olbrzymi rynek, że ta ustawa jest dla tego rynku restrykcyjna, że jest to rynek często z pogranicza świata legalnego i półlegalnego albo wręcz nielegalnego. No i niestety należy się spodziewać, że ten świat będzie się przed tymi zmianami bronić – wyjaśniał Graś.

Przedstawiciel rządu dodał, że „służby generalnie w sprawach przydzielania ochrony nie informują o przesłankach i o podstawach, ale bez podstaw i bez przesłanek ochrony nikomu się nie przydziela”.

źródło:
Zobacz więcej