RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Rosyjskie ćwiczenia blisko granicy z Gruzją. „Wszystkie nowe formy działań bojowych”

W manewrach ma wziąć udział ok. 7 tys. żołnierzy, w tym z wojsk powietrzno-kosmicznych (fot. arch. PAP/ITAR/TASS/Vladimir Gerdo)

W rosyjskim Południowym Okręgu Wojskowym trwają ćwiczenia zapowiadane jako największe od 30 lat. Odbywają się one na ośmiu poligonach leżących na południu Rosji, w Armenii i separatystycznych regionach Gruzji – Abchazji i Osetii Południowej.

Potężne manewry rosyjskiej armii. „Na wypadek wielkiego konfliktu”

Zapowiedziane przez Rosję na wrzesień manewry wojskowe Wostok-2018 pokazują, że kraj ten koncentruje się na ćwiczeniach konfliktów na dużą skalę –...

zobacz więcej

Służby prasowe Południowego Okręgu Wojskowego zapowiedziały manewry jako „bezprecedensowe przedsięwzięcie”. Podczas ćwiczeń „wykorzystane zostaną wszystkie nowe formy i sposoby prowadzenia działań bojowych”, w tym doświadczenia z operacji rosyjskiej w Syrii – podano w komunikacie.

Jako największe od 30 lat w Południowym Okręgu Wojskowym określił manewry dowódca tego okręgu gen. Aleksandr Dwornikow.

W poniedziałek armia poinformowała o przerzuceniu sił na osiem oddalonych poligonów Południowego Okręgu Wojskowego. Zapowiedziała, że w rozpoczynających się ćwiczeniach weźmie udział około 7 tys. żołnierzy, w tym służących w wojskach powietrzno-kosmicznych, Flocie Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej.

Ćwiczenia będą trwać do 8 października. Zaangażowanych zostanie ponad 2,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego, w tym około 20 samolotów i 60 śmigłowców.

Południowy Okręg Wojskowy obejmuje obwody południowej Rosji, w tym pogranicze z Ukrainą i republiki północnokaukaskie, a także bazy rosyjskie poza granicami kraju – w Abchazji, Osetii Południowej i Armenii. W 2008 r., po krótkiej wojnie z Gruzją, Rosja uznała niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. W 2014 r., po aneksji Krymu, włączyła do swego Południowego Okręgu Wojskowego również ten półwysep.

źródło:

Zobacz więcej