Bezrobocie w UE rekordowo niskie. Polska wsród liderów

Pracownicy w zakładzie spółki "Plastica" Sp. z o.o. w Kowalewie Pomorskim (fot. arch. PAP/Tytus Żmijewski)

Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej w sierpniu wyniosła 6,8 proc. i jest najniższa od 10 lat – poinformował Eurostat. W gronie państw, w których bezrobocie było najniższe, znalazły się Czechy. Niemcy i Polska.

Rekordowe wpływy do ZUS. W budżecie zostaną miliardy

Dotacja budżetu dla ZUS będzie sporo mniejsza, niż zakładano. To zasługa rekordowo dużych wpływów ze składek na ubezpieczenia społeczne. To daje...

zobacz więcej

Stopa bezrobocia w strefie euro obniżyła się do 8,1 proc. wobec 8,2 proc. odnotowanych w lipcu oraz 7,5 proc. w sierpniu 2017 roku. Najniższą stopę bezrobocia zarejestrowano Czechach, która wyniosła 2,5 proc. Z kolei poniżej znalazły się Polska i Niemcy z 3,4 proc., Węgry (3,7 proc.), Malta (3,8 proc.) oraz Holandia (3,9 proc.).

Wciąż najtrudniej jest znaleźć pracę mieszkańcom europejskiego Południa. Według statystyk najwyższe bezrobocie odnotowano w Grecji, gdzie prawie co piąta osoba aktywna zawodowo (19,1 proc.) poszukiwała zatrudnienia.

Średnią w strefie euro podwyższały Włochy (9,7 proc.), Francja (9,3 proc.) i Chorwacja (8,5 proc.).

Statystyki bezrobocia publikowane przez Eurostat pochodzą z badań ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. W badaniach aktywności zawodowej (BAEL) za bezrobotnego uznaje się osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni.źródło:
Zobacz więcej