RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Znamy tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii

James P. Allison i Tasuku Honjo – to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii. Nazwiska noblistów podano w poniedziałek w Sztokholmie.

Ruszył proces bohatera skandalu w Akademii Szwedzkiej

W Sztokholmie rozpoczął się proces Jean-Claude'a Arnaulta, bohatera skandalu w Akademii Szwedzkiej, nominującej laureatów do Nagrody Nobla w...

zobacz więcej

Odkrycia tegorocznych noblistów z dziedziny medycyny przyczyniły się do opracowania leków skutecznych w terapii groźnych nowotworów, np. czerniaka, raka płuca. Leki te są zaliczane do tzw. immunoterapii.

Nobliści – 70-letni James. P. Allison z USA i 76-letni Tasuku Honjo z Japonii – badali funkcje białek działających jako tzw. punkty kontrolne układu immunologicznego (np. białka CTLA-4, PD-1). Blokują one aktywację komórek układu odpornościowego i pozwalają uciec komórkom nowotworowym przed ich atakiem.

Blokowanie tych punktów kontrolnych za pomocą przeciwciał (anty-CTLA-4, anty-PD-1) okazało się być skuteczną metodą w leczeniu wielu nowotworów, jak np. zaawansowanego czerniaka czy raka płuca.

Naukowcy podzielą się po połowie kwotą 9 mln koron szwedzkich (ok. 871 tys. euro).

źródło:

Zobacz więcej