RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jacht „I Love Poland” wyrusza promować Polskę

Jacht VO 70 został zbudowany w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych (fot. FB/Polska Fundacja Narodowa)

Oficjalna prezentacja jachtu „I Love Poland”, projektu Polskiej Fundacji Narodowej, odbyła się w sobotę w Szczecinie. Żaglówka weźmie udział w najważniejszych regatach oceanicznych na świecie, promując Polskę z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Premier: Płyniemy na jednej wspaniałej łodzi, której na imię jest Polska

– Łódź będzie mogła być wielkim centrum logistycznym dla Polski i Europy – powiedział premier Morawiecki na konwencji PiS, odbywającej się w...

zobacz więcej

Jednostka opuściła Szczecin w niedzielę i wyruszyła do Gdynii. Stamtąd wypłynie w swój pierwszy oficjalny rejs.

Pierwszym przystankiem na trasie programu ma być Plymouth w Wielkiej Brytanii, gdzie załoga weźmie udział w uroczystościach Święta Niepodległości 11 listopada. Stamtąd jacht uda się do Lizbony, skąd załoga będzie wypływała na treningi oceaniczne.

W styczniu jacht dopłynie do Madery – tam młodzi żeglarze złożą kwiaty przed popiersiem Józefa Piłsudskiego, a w lutym w Miami „I love Poland” ma się spotkać z „Darem Młodzieży”, który promuje Polskę w ramach Rejsu Niepodległości.

W sezonie zimowym jacht będzie stacjonował na Półwyspie Iberyjskim, a w przyszłym roku weźmie udział w kilku prestiżowych regatach, m.in. w Caribbean 600 Race, Rolex Fastnet Race i Rolex Sydney Hobart.

Polacy wybrali najważniejsze wydarzenie ostatnich 100 lat

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, upadek komunizmu i wstąpienie do Unii Europejskiej to – według respondentów CBOS – pierwsze...

zobacz więcej

– Chcemy, aby polska bandera została zauważona i doceniona w żeglarstwie regatowym. To wyzwanie długodystansowe. Inwestujemy w umiejętności i w doświadczenia potrzebne do wygrywania wielkich wyścigów i bicia światowych rekordów. Do tego niezbędny jest najwyższej klasy jacht treningowo-wyczynowy. Taką jednostką bez wątpienia jest właśnie „I love Poland” – mówił w sobotę podczas inauguracji programu prezes PFN Filip Rdesiński.

Żaglówka będzie pojawiała się w portach na całym świecie i tam promowała Polskę. Oprócz promocji kraju celem projektu jest również szkolenie młodego pokolenia polskich żeglarzy oceanicznych.

Jacht VO 70 został zbudowany w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych. Ma długość 21,5 metra, a wysokość jego masztu to 34 metry. Polska Fundacja Narodowa kupiła go za około 900 tys. euro. Kapitanem jachtu został jeden z najbardziej znanych polskich skipperów, Jarosław Kaczorowski.

Inauguracji programu towarzyszyła prezentacja piosenki i klipu Dominika „Donia” Grabowskiego „Od urodzenia w sercach #Niepodległa”, która jest oficjalnym utworem promującym „I love Poland”.

źródło:
Zobacz więcej