RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grecy znowu mogą bez limitu wypłacać pieniądze z banków

Restrykcje finansowe obowiązywały od połowy 2015 roku (fot. REUTERS/Alkis Konstantinidis)

Koniec limitów. Grecy znowu mogą bez ograniczeń wypłacać pieniądze z banków na terenie kraju. Kontrola przepływu kapitału została wprowadzona ponad trzy lata temu, w szczytowym momencie greckiego kryzysu gospodarczego.

Kolejne miliardy euro dla Grecji. Kraj uniknie bankructwa

Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli porozumienie, które umożliwi wypłatę Grecji kolejnej, wynoszącej 8,5 mld euro transzy pomocy z...

zobacz więcej

Zniesienie ograniczeń wprowadzono od 1 października. Swobodny przepływ gotówki na terenie kraju ma pomóc ożywić grecką gospodarkę. Ponad miesiąc temu Grecja oficjalnie wyszła z programów kredytowych, z których korzystała od 2010 roku.

Grecki minister finansów zapowiedział, że całkowite zniesienie kontroli kapitału nastąpi najszybciej, jak będzie to możliwe. Poza granicami kraju Grecy mogą wybierać do 5 tysięcy euro miesięcznie, a limit przewożonej za granicę gotówki wzrasta do dziesięciu tysięcy euro podczas każdej podróży.

Restrykcje finansowe zostały wprowadzone w połowie 2015 roku po fiasku rozmów gabinetu Aleksisa Tsiprasa z Eurogrupą na temat nowej pożyczki dla Aten. Grecki rząd obawiał się, że właściciele kont w panice będą wybierać pieniądze, a to doprowadzi do załamania systemu bankowego. Początkowo dzienny limit na wypłaty wynosił 60 euro, co powodowało kolejki przed bankomatami.

źródło:
Zobacz więcej