RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dwa lata więzienia za fake newsa. Egipski sąd bezlitosny dla aktywistki

Amal Fathy opublikowała w internecie nagranie oskarżające rząd, iż nie chroni kobiet m.in. przed molestowaniem seksualnym (fot. Pixabay/mirror.co.uk)
Amal Fathy opublikowała w internecie nagranie oskarżające rząd, iż nie chroni kobiet m.in. przed molestowaniem seksualnym (fot. Pixabay/mirror.co.uk)

Egipski sąd skazał w sobotę na dwa lat więzienia aktywistkę za opublikowanie w internecie nagrania wideo oskarżającego rząd, iż nie chroni kobiet przed molestowaniem seksualnym i złymi warunkami życia – oświadczył prawnik skazanej.

Egipt: Sąd nakazał blokadę You Tube'a

Egipski Sąd Administracyjny nakazał blokadę popularnego serwisu You Tube na okres miesiąca. Powodem nałożonej sankcji jest odmowa jego...

zobacz więcej

Według sądu nagranie to fake news.

Amal Fathy dostała również karę grzywny w wysokości 10 tys. funtów egipskich (ok. 560 USD) – przekazał mecenas Tarek Abuel Nasr i państwowa agencja informacyjna MENA.

Fathy jest członkinią zdelegalizowanego w 2014 roku Ruchu 6 Kwietnia, który odegrał ważną rolę podczas protestów w 2011 roku, w wyniku których odsunięto od władzy prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

Kobieta została oskarżona o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości, zagrażających bezpieczeństwu narodowemu i opublikowanie nagrania wideo godzącego w moralność społeczną. Postawiono jej także zarzut wstąpienia do nielegalnej organizacji.

– To jest nieuzasadniona i niezrozumiała niesprawiedliwość. Dostarczyliśmy wszystkie dowody, aby pokazać, że nie rozpowszechniała fałszywych wiadomości – powiedział mąż skazanej Mohamed Lotfy, działacz na rzecz praw człowieka i dyrektor wykonawczy Egipskiej Komisji Praw i Wolności (ECRF). – Kiedy kobieta jest narażona na molestowanie seksualne i zostaje skazana na dwa lata i ukarana grzywną oznacza to, że mówimy wszystkim Egipcjankom: „Zamknijcie usta (...), jeśli nie chcecie iść do więzienia” – podkreślił.

Fathy zamierza odwołać się od wyroku.

Kobieta została zatrzymana w maju, kilka dni po zamieszczeniu na portalu społecznościowym 12–minutowego wideo, w którym wyraża swój gniew z powodu złej jakości usług w lokalnym banku, molestowania seksualnego przez taksówkarza i ogólnego pogorszenia warunków życia.

Organizacje obrony praw człowieka systematycznie potępiają naruszenia wolności przez reżim prezydenta Egiptu Abd el–Fataha es–Sisiego, zwłaszcza w sieci.

W lecie w Egipcie przyjęto nową kontrowersyjną ustawę dotyczącą „walki z cyberprzestępczością”. Zgodnie z nowym prawem władze mogą blokować za pośrednictwem sądu każdą witrynę, której treść stanowi „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” lub „gospodarki narodowej”, a także karać dziennikarzy za „publikowanie fałszywych wiadomości”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej