Polacy w finale Mistrzostw Świata! Pokonali Amerykanów 3:2

Polscy siatkarze awansowali do finału Mistrzostw Świata (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Po rewelacyjnym meczu Polacy pokonali Amerykanów 3:2. Po pierwszym wygranym przez biało-czerwonych secie, Amerykanie ruszyli do boju i w kolejnych dwóch setach pokonali polskich siatkarzy. Jednak biało-czerwoni się nie poddali i doprowadzili do remisu, by w tie-breaku, w pięknym stylu pokonać przeciwnika.

MŚ siatkarzy: Polacy ulegli Włochom 2:3, ale zagrają w półfinale

Broniący tytułu Polacy ulegli w Turynie Włochom 2:3 (25:14, 21:25, 25:18, 17:25, 11:15) w ostatnim meczu 3. rundy mistrzostw świata siatkarzy. Po...

Polscy siatkarze w półfinale mistrzostw świata pokonali w Turynie Amerykanów 3:2 (25:22, 20:25, 23:25, 25:23, 15:11).

Mimo że Polacy awansowali do półfinału z pierwszego miejsca w grupie, to trudno uznać, by trafili na łatwego rywala. Od 2014 roku bilans w biało-czerwonych w spotkaniach z tymi rywalami wynosił dwie wygrane i siedem porażek. Oba zwycięstwa z tego okresu zanotowali trzy lata temu.

Na zwycięzcę meczu czekali Brazylijscy siatkarze, którzy wcześniej w półfinale pokonali w Turynie Serbów 3:0 (25:22, 25:21, 25:22).

Broniący tytułu biało-czerwoni w decydującym spotkaniu – podobnie jak cztery lata temu – zmierzą się z Brazylijczykami już w niedzielę.

Pierwszy set

Po pierwszej przerwie technicznej prowadzą Polacy 8:6. Set rozpoczęli udanie Amerykanie prowadząc w pewnym momencie 4:1. Groźnie zagrywał Aaron Russell - po jego serwisach, których głównym celem był Michał Kubiak, USA uzyskało swoje najwyższe prowadzenie w tej części meczu. Na szczęście Polacy obudzili się i to właśnie Michał Kubiak wyprowadził Biało–Czerwonych na prowadzenie 6:5, po czym amerykanie zmuszeni byli do wzięcia time out'u. Po przerwie technicznej Polacy rozkręcali się coraz bardziej i ich przewaga wrosła nawet do siedmiu punktów.

Amerykanie pod koniec seta niebezpiecznie zbliżyli się wynikiem do prowadzących Polaków, ale to nasi zawodnicy mają piłkę kończącą tę partię.

Brawo! Pierwszy set dla Biało-Czerwonych.

Kapitalny mecz Polaków! Serbia drugi raz na kolanach

Broniący tytułu Polacy wygrali w Turynie z Serbami 3:0 (28:26, 28:26, 25:22) w meczu grupy J w trzeciej rundzie mistrzostw świata siatkarzy....

Drugi set

Drugiego seta – tak jak pierwszego – udanie otworzyli Amerykanie. Po zaciętej walce zawodnicy z USA na pierwszą przerwę techniczną zeszli z przewagą dwóch punktów.

Polacy z Amerykanami toczą bój o każdy punkt. Fenomenalny blok Bartosza Kurka i out zawodników z USA dają nam dwa punkty przewagi przed kolejną przerwą techniczną.

Pod koniec seta Amerykanie mają zdecydowaną przewagę i są bliscy wygrania tej partii meczu.

Niestety, set dla USA, 25 do 19.

Trzeci set

Set, już tradycyjnie, dobrze rozpoczęli Amerykanie, szybko wychodząc na dwupunktowe prowadzenie. Od tego momentu do pierwszej przerwy technicznej trwała między zespołami wymiana wymiana punkt za punkt. Polacy głównie zdobywali punkty blokiem. Na przerwę Amerykanie zeszli z prowadzeniem 8:7.

Ewidentnie podbudowani drugim setem zawodnicy z USA pewnie kontrolowali następną część gry. Dobrze serwował Matthew Anderson i to po jego zagrywkach USA Volleyball wyszło na cztery punkty prowadzenia. Przy stanie 15:9 Vital Heynen wziął czas by uspokoić grę Polaków. Przyniosło to częściową poprawę i po błędzie Amerykanów, kiwce Polaków udało się odrobić punkt. Na drugą przerwę techniczną Amerykanie zeszli z prowadzeniem 16:11.

Po przerwie lepiej wyglądała gra Polaków, a i Amerykanie popełniali więcej błędów. Po dwóch błędach serwisowych i atomowym ataku Bartosza Kurka Polacy zbliżyli się na punkt. Kolejny atak i outowy blok amerykanów dał Polakom remis 22:22.

Niestety dwa kolejne punkty padły łupem przeciwników Biało-Czerwonych i Polacy bronili set ball. Pierwszego obronili. Drugiego niestety nie. Set dla Amerykanów 25:23.

Czwarty set

Czwartego seta udaną zagrywką rozpoczęli Amerykanie. Przy wyniku 5:5 challenge dla Polski.

Po kolejnej zepsutej zagrywce zespołu Stanów Zjednoczonych druga przerwa techniczna. Wynik 16:14 dla biało-czerwonych.

24:19 - pierwsza piłka setowa dla Polaków.

Czwarty set zwycięski dla Polaków 25:20. Doprowadzamy do tie breaka – mamy remis 2:2.

Tie break

Polacy świetnie rozpoczynają tego tie breaka. Jest 6:1 dla biało-czerwonych. Amerykanie proszą o przerwę.

Po straconych przez Polaków punktach i wyniku 11:8 Vital Heynen prosi o przerwę.

14:10 – piłka meczowa. Kubiak kończy mecz! Polska w finale!

Gratulacje od prezydenta

Prezydent pogratulował na Twitterze polskim siatkarzom awansu do finału mistrzostw świata. Andrzej Duda na Twitterze napisał: „Brawo! Brawo Biało-Czerwoni! Nasi Siatkarze Super Stars! Polska w finale Mistrzostw Świata. DZIĘKUJEMY! Trzymamy za Was kciuki i jesteśmy z Wami!!!”