RAPORT

Pogarda

MSWiA porozumiało się z pracownikami policji. „Wynagrodzenia podniesiono”

W imieniu MSWiA dwa porozumienia podpisał wiceminister Jarosław Zieliński (fot. PAP/Jacek Turczyk)
W imieniu MSWiA dwa porozumienia podpisał wiceminister Jarosław Zieliński (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Najnowsze

Popularne

Podpisałem dwa porozumienia ze związkami zawodowymi pracowników cywilnych policji. To jest postęp. Do tego samego zachęcam związki zawodowe reprezentujące funkcjonariuszy. Wciąż liczymy na porozumienie - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Protest policjantów. Nie zejdą jednak ze służby

Rusza ogólnokrajowy protest policjantów. Funkcjonariusze zapewniają, że nie zamierzają zejść ze służby i będą dbać o bezpieczeństwo. Zamiast...

zobacz więcej

Jarosław Zieliński poinformował, że w imieniu MSWiA podpisał porozumienie z kolejnym związkiem zawodowym – Związkiem Zawodowym Pracowników Policji, reprezentowanym przez Danutę Hus i Joannę Stec-Trzpil.

Zieliński przypomniał, że 26 września podpisał porozumienie także ze NSZZ Pracowników Policji. – W Policji jest 25 tys. pracowników cywilnych, więc te dwa porozumienia mają ogromne znaczenie – zaznaczył minister.

„Na mocy porozumień z 26 i 28 września br. zaplanowana na przyszły rok podwyżka dla pracowników cywilnych Policji została zwiększona do w sumie 550 zł. 250 zł dodatkowej podwyżki od lipca 2019 r. plus 300 zł niezależnej podwyżki z Programu Modernizacji od stycznia 2019 r.” – poinformowało MSWiA.

Wiceszef MSWiA ocenił, że „to jest postęp”. – Dziękuję ich zarządom i paniom przewodniczącym za dialog i porozumienie. Będziemy razem pracować nad poprawą sytuacji.(…) Do tego samego zachęcam i zapraszam związki zawodowe reprezentujące funkcjonariuszy. Wciąż liczymy na porozumienie – powiedział Zieliński.

Związkowcy, którzy podpisali porozumienie z ministerstwem, wejdą w skład specjalnego zespołu, który będzie m.in. rozdysponowywał pieniądze na podwyżki.

Minister spraw wewnętrznych: Policja nie jest od sporów politycznych

Policja nie jest od sporów politycznych, ale od dbania o bezpieczeństwo wszystkich obywateli – powiedział w Czarnem w województwie pomorskim...

zobacz więcej

Resort spraw wewnętrznych w komunikacie dotyczącym podpisania porozumienia zaznaczył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości „systematycznie podnosi wynagrodzenia pracowników cywilnych służb oraz uposażenia funkcjonariuszy. Do tej pory pracownicy cywilni otrzymali podwyżki w 2016 r. i w 2017 r.”.

Według wyliczeń MSWiA od lipca przyszłego roku pracownicy cywilni policji będą zarabiać średnio o 1 tys. zł więcej niż w 2015 r.

W porozumieniach zapisano, że od 1 stycznia 2020 r. pracownicy otrzymają podwyżkę wynagrodzeń w wysokości nie niższej niż średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej ustalony w ustawie budżetowej na 2020 r.

Spotkanie ministra Joachima Brudzińskiego z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych odbyło się w piątek, 21 września, w MSWiA. Jak podał wtedy szef federacji Rafał Jankowski, nie doszło do porozumienia w sprawie postulatów związkowców.

W poniedziałek Zarząd Główny NSZZ Policjantów zwołał w trybie pilnym posiedzenie, na którym ocenił, że propozycja MSWiA jest istotnym, ale niewystarczającym krokiem do pełnego porozumienia. Propozycję Brudzińskiego podobnie ocenili związkowcy z NSZZ Funkcjonariuszy Służby Granicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej