Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Pierwszy na świecie człowiek zachorował na szczurze zapalenie wątroby

Zdaniem badaczy wykryty przypadek ma ogromne znaczenie (fot. Shutterstock/Sjstudio6)

W Hongkongu wykryto pierwszy na świecie przypadek zarażenia się człowieka wirusem szczurzego zapalenia wątroby typu E - poinformował Uniwersytet Hongkongu. Nie jest jasne, w jaki sposób do tego doszło.

Alkohol zabija miliony osób rocznie. WHO publikowała raport

Z powodu nadużycia alkoholu zmarło na świecie w 2016 r. – bezpośrednio i pośrednio – ponad trzy miliony osób, co oznacza, że był on powodem co 20....

zobacz więcej

Uwagę lekarzy przykuły nietypowe wyniki badań funkcji wątroby u 56-letniego pacjenta, który w maju 2017 r. przeszedł przeszczep tego organu i przyjmował leki immunosupresyjne.

Dalsze testy wykazały, że jest zarażony wirusem, który dotychczas wykrywano wyłącznie u szczurów i który jest „w znacznym stopniu różny” od odmian atakujących ludzi – ocenili naukowcy pod kierunkiem profesora mikrobiologii Yuen Kwok-yunga.

Uczeni z Uniwersytetu Hongkongu zwrócili uwagę na obecność szczurów w pojemnikach na śmieci w pobliżu domu mężczyzny. „Zakładamy, że możliwe jest zakażenie żywności przez zainfekowane szczurze odchody” – napisali naukowcy w raporcie. Podkreślili, że wciąż nie jest jasne, jaką drogą doszło do zarażenia.

Naukowcy zbadali znalezione na osiedlu odchody, próbki pobrane w śmietniku i okoliczne szczury na obecność wirusa szczurzego zapalenia wątroby typu E, ale wszystkie te badania dały wynik negatywny. Jednak zamrożone próbki, pobrane ze szczura przez miejskie służby sanitarne w 2012 r., zawierały wirus.

Pacjentowi podano leki przeciwwirusowe i obecnie dochodzi on do siebie.

Zdaniem hongkońskich badaczy wykryty przypadek ma ogromne znaczenie, gdyż do tej pory nie było dowodów, że szczurza odmiana wirusa zapalenia wątroby typu E może atakować ludzi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku ok. 20 mln osób na świecie choruje na inny rodzaj zapalenia wątroby typu E. Jego wirus roznosi się głównie drogą pokarmową, przez skażone odchodami pożywienie i wodę. Możliwe jest również zakażenie odzwierzęce.

źródło:

Zobacz więcej