RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sensacyjne zwycięstwo Polaków nad odwiecznym faworytem

Rosjanie są faworytami w każdym turnieju, ale tym razem ulegli młodym szachistom z Polski (fot. Shutterstock/Impact Photography)
Rosjanie są faworytami w każdym turnieju, ale tym razem ulegli młodym szachistom z Polski (fot. Shutterstock/Impact Photography)

Polska pokonała Rosję 2,5:1,5 (punkt oznacza wygraną partię, pół punktu – remis). To największa jak dotąd sensacja 43. Olimpiady Szachowej w gruzińskim Batumi. Rosja, a wcześniej ZSRR, to faworyt we wszystkich rozgrywkach szachowych.

Kasparow wraca do gry. Mistrz szachowy gotowy na podbój USA

„Jestem przygotowany na powrót, jeśli okaże się, że mogę coś jeszcze zrobić na szachownicy” – napisał na portalu społecznościowym Garri Kasparow....

zobacz więcej

Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) pokonał byłego mistrza świata Władymira Kramnika, a Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) wygrał z Dmitrijem Jakowienko. Remisem zakończył się pojedynek Jana Krzysztofa Dudy (MKS MOS Wieliczka) z wicemistrzem globu Siergiejem Kariakinem, natomiast porażkę poniósł Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn) z Janem Niepomniaszczym.

Po pokonaniu Rosji najmłodsza w historii reprezentacja Polski na Olimpiadę Szachową jest – z kompletem punktów – jednym z liderów turnieju.

– Rok temu nasi zawodnicy niespodziewanie zdobyli brązowy medal mistrzostw świata, a teraz są gotowi do rywalizacji z takimi potęgami, jak Rosja, USA czy Chiny. Pokonali Rosję, która szachowo wyprzedza Polskę o lata świetlne – ocenia były prezes PZSzach Adam Dzwonkowski.

– Debiutanci – Dragun i Tomczak – wygrali do tej pory wszystkie swoje pojedynki i to oni są kołami napędowymi zespołu. To zaskoczyło rywali, bo z reguły są nimi Duda i Wojtaszek – komentuje ekspert.

Szef wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego Michał Bartel zwraca uwagę, że Rosjanie walczyli w najsilniejszym składzie. Na pierwszych dwóch planszach zmierzyli się zawodnicy o podobnej sile gry, natomiast na trzeciej i czwartej zdecydowanymi faworytami byli przeciwnicy.

– Nieoczekiwanie właśnie na tych dwóch szachownicach to Dawid pokonał Goliata. Tomczak po słabiej rozegranym debiucie wykorzystał duże błędy Kramnika, a Dragun pewnie zwyciężył przeciwnika w obronie Caro-Kann. Porażka Wojtaszka z Niepomniaszczym, przy stosunkowo szybkim remisie Dudy z Kariakinem, nie miała znaczenia dla wyniku meczu – podkreślił Bartel.

Na Twitterze sukcesy naszych zawodników komentował poseł Łukasz Schreiber. Rosja, a dawniej ZSRS, od zawsze jest żelaznym kandydatem do złotego medalu na każdych zawodach. Żaden kraj na świecie nie ma tylu arcymistrzów, zaś większość mistrzów globu wywodzi się z tego państwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej