RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Netanjahu w ONZ: Iran ma tajny magazyn atomowy do budowy broni

Tajne instalacje nuklearne, o których mówi Netanjahu, mają mieć przeznaczenie wojskowe (fot. Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency/Getty Images)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Iran o to, że posiada na swoim terytorium „tajny magazyn atomowy”. Ma on się znajdować w Teheranie. Persowie, według szefa izraelskiego rządu, wykorzystują go do budowy broni jądrowej.

Izrael rozważa atak na irańskie obiekty wojskowe w Iraku

Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman zasygnalizował w poniedziałek, że jego państwo może zaatakować ewentualne irańskie aktywa wojskowe w...

zobacz więcej

– Dziś po raz pierwszy ujawniam fakt posiadania przez Iran jeszcze jednego tajnego obiektu w Teheranie, tajnego magazynu atomowego, w którym przechowywane są ogromne ilości sprzętu i materiałów na potrzeby tajnego irańskiego programu nuklearnego – oświadczył Netanjahu.

– Od czasu przechwycenia archiwum nuklearnego (Irańczycy) zajęci byli porządkowaniem magazynu atomowego. Zaledwie w zeszłym miesiącu usunęli 15 kilogramów radioaktywnego materiału. Wiecie, co z nim zrobili? Zabrali go i rozprowadzili po Teheranie, starając się ukryć dowody – wyjaśniał, prezentując zdjęcia i schematy.

Wezwał przy tym Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), która nadzoruje przestrzeganie przez Iran porozumienia nuklearnego, do natychmiastowej inspekcji - jak to ujął - miejsca znanego Izraelowi. Zdaniem agencji Teheran dotrzymuje głównych ograniczeń swej działalności nuklearnej.

Przemawiając na forum ONZ szef izraelskiego rządu oświadczył także, że irańscy urzędnicy zaczęli opróżniać magazyn, ale wciąż mają dużo pracy do wykonania, ponieważ na miejscu było 15 kontenerów transportowych wypełnionych sprzętem i materiałami jądrowymi. – W tym miejscu znajdowało się aż 300 ton sprzętu i materiałów jądrowych – twierdził.

Już wiosną 2018 r. Netanjahu mówił, że Iran kłamał w sprawie swojego programu jądrowego, a po podpisaniu porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami w 2015 r. „poszerzał wiedzę o broni jądrowej w celu wykorzystania jej w przyszłości”.

Premier Izraela oświadczył wówczas, że jego rząd uzyskał „pół tony” tajnych irańskich dokumentów potwierdzających, że władze w Teheranie prowadziły kiedyś program broni jądrowej. Według niego porozumienie nuklearne jest „oparte na kłamstwach”, „otwiera Iranowi drogę do broni jądrowej”, „całkowicie zawiodło” i „nigdy nie powinno zostać zawarte”.

Iran prosi Polskę o pomoc ws. porozumienia nuklearnego

Iran prosi Polskę o pomoc na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ambasador Iranu w Warszawie zaapelował do polskich władz, aby skłoniły Stany...

zobacz więcej

Porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego, podpisane przez USA, Wielką Brytanię, Francję, Rosję, Chiny, Niemcy i Iran, przewidywało stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu w zamian za ograniczenie jego programu jądrowego.

W maju 2018 r. prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z tej umowy. Wówczas USA nałożyły ponownie sankcje na Iran oraz firmy z innych krajów, które prowadzą tam interesy. Pozostali sygnatariusze porozumienia zapowiedzieli, że zamierzają je utrzymać.

Netanjahu oświadczył na sesji ZO ONZ, że w sytuacji, „gdy Stany Zjednoczone przeciwstawiają się Iranowi, nakładając nań nowe sankcje, Europa i inni uspokajają Iran, próbując pomóc ominąć te nowe sankcje”.

Kilka dni wcześniej przedstawiciele Iranu i pięciu sygnatariuszy porozumienia (Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji i Niemiec) uzgodnili, że podejmą działania w celu utrzymania relacji handlowych z Teheranem mimo zapowiedzianych sankcji USA. Zadeklarowali, że zamierzają stworzyć mechanizmy płatnicze, które umożliwią dalszy handel z Teheranem.

Prezydent USA Donald Trump, również przemawiając podczas trwającego obecnie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wezwał do izolowania Iranu i zapowiedział kolejne sankcje dla tego państwa. – W ubiegłym miesiącu rozpoczęliśmy przywracanie sankcji, które zostały zniesione przez porozumienie nuklearne z Iranem. Dodatkowe sankcje zostaną nałożone 5 listopada – zapowiedział prezydent USA.

Trump dodał, że Stany Zjednoczone nie mogą pozwolić na sponsorowanie terroryzmu, ani dopuścić, by Iran pozyskał najgroźniejszą na świecie broń.

źródło:
Zobacz więcej