RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Lider grupy przestępczej kibiców Wisły Kraków zatrzymany we Włoszech

Paweł M., pseudonim „Misiek”, został zatrzymany we Włoszech (fot. portal tvp.info/PAP/Leszek Szymański)
Paweł M., pseudonim „Misiek”, został zatrzymany we Włoszech (fot. portal tvp.info/PAP/Leszek Szymański)

Zatrzymany w mieście Cassino między Rzymem a Neapolem Paweł M., pseudonim „Misiek”, jest uważany za lidera małopolskich kibiców. Był poszukiwany m.in. w związku z popełnieniem szeregu przestępstw narkotykowych. Wcześniej był kilkakrotnie karany za przestępstwa pospolite.

Dopadł ich „Bukaciak”, a teraz CBŚP i prokuratura. Grupa kozienicka rozbita

zobacz więcej

Zatrzymany przebywa we włoskim areszcie. Po przewiezieniu do kraju ma mieć postawione zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, udział w obrocie narkotykami, a także przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

– Będziemy się starali jak najszybciej doprowadzić do sprowadzenia tego pana do Polski. Na pewno w grę będzie wchodziło zastosowanie środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym, chociażby z tego powodu, że istnieje obawa, iż pozostawiony na wolności ucieknie – poinformowała zastępca Prokuratora Generalnego Beata Marczak.

Marczak dodała, że 39-letni Paweł M. miał znajdować się w grupie przestępców, wśród której przeprowadzono zatrzymania przed kilkoma miesiącami, ale jak się okazało wyjechał za granicę. W maju wydano za nim europejski nakaz aresztowania (ENA).

Według informacji podanych przez prokuraturę „Misiek” wyjechał do Włoch na mecz piłkarski, co „przypadkowo zbiegło się w czasie z zatrzymaniami”.

Kilka miesięcy przed zatrzymaniem za Pawłem M. ps. „Misiek” lub „Gruby” wystawiono list gończy „w związku z podejrzeniem o popełnienie szeregu przestępstw narkotykowych”.

M. był już wcześniej karany m.in. za to, że w październiku 1998 roku w czasie meczu Wisły Kraków z włoskim klubem AC Parma rzucił nożem we włoskiego piłkarza Dino Baggio. W 2001 roku Sąd Najwyższy utrzymał za to przestępstwo wyrok 6,5 roku więzienia, orzeczony w 2000 r.

Przed tą sprawą Paweł M. był dwukrotnie karany przez krakowskie sądy: w maju 1997 roku na półtora roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata za pobicie mieszkańca Krakowa (karę później odwieszono), a w marcu 2000 roku - na rok więzienia za pobicie policjanta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej