RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Słowa Trumpa o Polsce dobrą prognozą dalszej współpracy”

Przyznaję, że nie spodziewałem się że aż tyle razy pan prezydent Donald Trump wymieni Polskę, przede wszystkim, że wymieni ją bez wątpienia w kontekście najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych – powiedział prezydent Andrzej Duda po swoim wystąpieniu na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W jego ocenie „to, jak prezydent USA mówi o Polsce, dobrze prognozuje naszej dalszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi”.

Prezydent: Polska i Stany Zjednoczone mają długą, wspólną historię

Prezydent Andrzej Duda podziękował Polonii za miłość do ojczyzny oraz za podtrzymywanie polskiej tradycji i kultury. Podczas uroczystości z okazji...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, Donald Trump wymienił Polskę obok Arabii Saudyjskiej i Izraela – a także Indii, „podkreślając nasze ciągłe dążenie do suwerenności, do wolności”.

– Cieszę się, bo to jest pewien obraz, jaki pozostaje także po moim spotkaniu bilateralnym z panem prezydentem (Trumpem), po wizycie w Białym Bomu, po klimacie naszych wzajemnych rozmów i po tym, jak rzeczywiście prezydent Trump mówi o Polsce, jaki jest jego odbiór Polski i Polaków, naszych zasług dla Europy i można śmiało powiedzieć, również dla świata – powiedział Andrzej Duda.

– Cieszę się, że jesteśmy rozumiani, że to dobrze prognozuje naszej dalszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – podkreślił prezydent. Przypomniał, że podczas zeszłotygodniowej wizyty w Białym Domu, wraz z prezydentem USA podpisali deklarację odnawiającą polsko-amerykańskie strategiczne partnerstwo.

– Wierzę, że w najbliższych miesiącach, latach, uda się ją wypełnić treścią, która będzie korzystna, zarówno dla Polski, jak i dla Stanów Zjednoczonych, dla naszej współpracy, dla budowy bezpieczeństwa Polski, dla rozwijania interesów Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim dla wzmacniania naszej suwerenności i naszego partnerstwa – zaznaczył.

Andrzej Duda zapewnił również, że „poradzimy sobie z przygotowaniem infrastruktury dla stałych baz USA w Polsce”. Wskazał, że 2 mld dolarów, które Polska chce wydać na ten cel, to kwota uwzględniająca polskie realia. Zaproponował też stronie amerykańskiej, by sama wybrała odpowiednią lokalizację dla bazy.

Trump w swoim wystąpieniu podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zwrócił się m.in. do Niemiec, aby brały przykład z Polski i nie polegały na Rosji, jeśli chodzi o dostawy energii.

Oświadczył też, że marzenia narodów są tak różnorodne, jak one same, jak Indie, Arabia Saudyjska, Izrael, Polska, w której „wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności”.

źródło:

Zobacz więcej