RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kreatywna Europa”. Rusza program wsparcia dla przedsiębiorców

Program jest przewidziany m.in. dla firm architektonicznych (fot. Pexels)

Niemal 3 tys. firm architektonicznych, wydawnictw i przedsiębiorstw z branży muzycznej czy designu będzie mogło łatwiej zdobyć kredyt na rozwój swojej działalności – informuje „Rzeczpospolita”. W czwartek Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpiszą umowę regwarancji w unijnym programie „Kreatywna Europa”.

Hotele modułowe znad Wisły podbijają Nowy Jork

Najwyższy hotel modułowy świata przypłynął do USA z Chojnic (woj. pomorskie). Długo się jednak władze holenderskiej sieci CitizenM rekordem nie...

zobacz więcej

Dzięki porozumieniu przedsiębiorcy z sektora kultury i branż kreatywnych zyskają w ciągu trzech lat łatwy dostęp do 525 mln zł. Tyle wynieść ma łączna wartość kredytów zabezpieczonych gwarancjami EFI i BGK.

Nowe narzędzie adresowane jest do małych i średnich firm. Część przedsiębiorców uważa, że takie wsparcie pozwoli małym wskoczyć do wyższej ligi. Inni jednak wątpią, czy skorzystają z tego programu.

Już wkrótce studia architektoniczne i designu, wydawnictwa, twórcy filmów i sztuk wizualnych, producenci gier czy muzycy będą mogli skorzystać z nowego instrumentu gwarancyjnego. Oznacza to, że będą oni w stanie w wybranych bankach (współpracujących z BGK) wziąć kredyt złotówkowy na preferencyjnych warunkach.

Dzięki działaniu „Kreatywna Europa” przedsiębiorcy będą musieli zapewnić tylko 20 proc. zabezpieczenia pożyczki, 80 proc. wartości kredytu zagwarantują BGK i EFI. Co więcej, opłata z tytułu gwarancji będzie poniżej stawek rynkowych (do 0,25 proc. za rok).

BGK, wraz z EFI, w ramach pilotażowego programu zapewni w ciągu trzech lat 420 mln zł, które mają umożliwić pozyskanie kredytów złotówkowych na łączną kwotę 525 ml zł (maksymalna kwota gwarancji to równowartość 1,5 mln euro, a pojedynczego kredytu – do 1,875 mln euro).

źródło:
Zobacz więcej