Piwo jak owsianka. Jak warzono 13 tys. lat temu

Natufijskie piwo nie przypominało tego znanego nam dziś (fot. TT/Israele in Italia)

Międzynarodowy zespół archeologów odkrył najstarsze ślady produkcji piwa. Natrafiono na nie w kamiennych moździerzach wykutych w podłodze jednej z jaskiń w Izraelu. Pochodzą sprzed 13 tys. lat.

Archeolodzy odkryli kamień żarnowy sprzed 2700 lat

Kamień żarnowy i gliniane naczynia sprzed 2700 lat odkryto na stanowisku we wschodniej Turcji, pochodzącym z czasów starożytnego królestwa Urartu,...

zobacz więcej

Zespół kierowany przez Li Liu z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda prowadził wykopaliska w okolicach Hajfy. Ponieważ na ślady produkcji piwa natrafiono w jaskini cmentarnej kultury natufijskiej, uczeni sugerują na łamach „Journal of Archaeological Science”, że alkohol mógł być warzony w celach obrzędowych związanych z pochówkami czy wspominaniem zmarłych przodków.

Kultura natufijska, choć kwitła na terenie dzisiejszej Jordanii i Izraela w epoce pomiędzy kamieniem łupanym a gładzonym i była definitywnie kulturą przedrolniczą, jest znana od kilku miesięcy z wypieku najstarszego na świecie chleba. Ci wciąż jeszcze wówczas koczujący łowcy-zbieracze zmusili naukowców do cofnięcia historii piwowarstwa o 8 tys. lat.

Odkrycie w Hajfie obala również poprzednie przekonanie, jakoby piwo u swego zarania było tylko półproduktem przy robieniu zakwasu chlebowego. W przeciwieństwie do znanego nam dziś piwa, miało konsystencję owsianki.


Bagietka, razowy czy podpłomyk? Żeby mieć chleb, nie trzeba uprawiać zboża. Trzeba mieć palenisko

źródło:
Zobacz więcej