Okręt marynarki wojennej ostrzelał łódź z migrantami

Przemytnicy ludzi wykorzystują szlak z Maroka do Hiszpanii (fot. PAP/EPA/Daniel Perez)

Marokańska marynarka wojenna otworzyła ogień w kierunku łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. W wyniku ran zmarła 22-letnia Marokanka, a trzy osoby zostały ranne i są w stanie ciężkim, w tym jedna w krytycznym.

„Platformy do wyokrętowania nierealne”. Fiasko unijnych rozwiązań problemu migracji

– Nie ma szans na utworzenie „regionalnych platform” dla migrantów w Afryce – oświadczył w opublikowanym w czwartek wywiadzie unijny komisarz ds....

zobacz więcej

Jak informuje francuska agencja AFP strzały zostały oddane po tym, jak pilot łodzi motorowej nie odpowiedział na wezwanie statku patrolowego. Powołując się na lokalne władze wskazano, że osoba kierująca łodzią była Hiszpanem i „odmówiła posłuszeństwa” na marokańskich wodach w okolicy M'dig-Fnideq.

Czworo migrantów zostało postrzelonych. W wyniku ran w szpitalu zmarła 22-letnia marokańska kobieta, która, podobnie jak dwóch innych rannych migrantów, pochodziła z miasta Tetuanu na północy Maroka. Czwarta zraniona osoba pochodziła z Al-Hoceimy i przebywa w szpitalu w stanie krytycznym po tym, jak amputowano jej rękę.

Według lokalnych władz, wśród 25 osób w łodzi byli także hiszpańscy przemytnicy. Pilot został już aresztowany, a miejscowe służby wszczęły dochodzenie w tej sprawie.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji oświadczyła, że od początku roku do Hiszpanii drogą morską lub lądową przedostało się 38 tys. nielegalnych migrantów.

źródło:

Zobacz więcej