RAPORT

Pogarda

Minister Brudziński oferuje służbom mundurowym podwyżki i lepsze zasady emerytalne

Związkowcy służb mundurowych gotowi są przystać na 25-letni okres pracy przed emeryturą (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
Związkowcy służb mundurowych gotowi są przystać na 25-letni okres pracy przed emeryturą (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Dodatkowa – oprócz przewidzianej – podwyżka, pełnopłatne nadgodziny, pełnopłatne zwolnienia lekarskie i korzystniejsze zasady emerytalne – to propozycje szefa MSWiA dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Wejdą w życie, jeśli zgodzą się na nie związkowcy.

Bez porozumienia ws. postulatów związkowców służb mundurowych

W MSWiA odbyło się spotkanie ministra Joachima Brudzińskiego z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Jak podał szef...

zobacz więcej

– Nasze propozycje czekają na waszą akceptację – powiedział do funkcjonariuszy minister Joachim Brudziński, który zaproponował m.in. dodatkową podwyżkę dla wszystkich funkcjonariuszy w wysokości 253 zł od 1 lipca 2019 roku.

– Podkreślam, to kwota dodatkowa. Niezależnie od tego od 1 stycznia 2019 roku w ramach modernizacji otrzymacie średnio 309 zł podwyżki. Oznacza to, że w lipcu 2019 roku będziecie zarabiali średnio około 1100 zł więcej niż w 2015 roku – wyjaśnił minister.

Szef resortu chce także zmienić sposób rozliczenia nadgodzin. Od 1 lipca 2019 roku byłyby one płatne w wysokości 100 proc. stawki godzinowej. – Do tej pory jedynie strażacy mogli liczyć na płatne nadgodziny i to tylko w wysokości 60 proc. – przypomina Brudziński.

Minister zaproponował również pełnopłatne pierwsze 30 dni zwolnienia lekarskiego dla funkcjonariuszy, „którzy są na pierwszej linii i na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo patrolując ulice, wyjeżdżając do pożarów, czy strzegąc naszych granic”.Jeśli chodzi o emerytury, minister chce zrezygnować z wymogu dotyczącego wieku. – Od stycznia 2013 roku rząd PO-PSL prowadził zasadę 25 lat służby i 55 lat życia. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę mundurową, muszą być spełnione te dwa warunki. Chcemy zrezygnować z wymogu ukończonych 55 lat – powiedział szef MSWiA.

Protest policjantów trwa od 10 lipca. Od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Protestujący są gotowi zgodzić się na pozostawienie 25-letniego okresu służby jako wymogu emerytalnego. Początkowo domagali się też podwyżek o 650 zł.

Na początku września wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zapraszając związkowców do rozmów, zaapelował o wycofanie się z zapowiadanej na październik demonstracji i odstąpienie od strajku włoskiego.

Podkreślił, że protest służb mundurowych odbywa się w czasie, gdy realizowany jest program ich modernizacji, na który przeznaczono prawie 9,2 mld zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej