Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Coraz bliżej do uruchomienia Baltic Pipe. Gaz popłynie do nas już jesienią 2022 r.

Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do sąsiednich krajów (fot. TT/Baltic Pipe)

Termin uruchomienia gazociągu Paltic Pipe wyznaczony na jesień roku 2022 jest możliwy do dotrzymania – oświadczył we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Koniec „starej ery” w energetyce. „Baltic Pipe bezboleśnie zakończy kontrakt z Gazpromem”

– Oddanie do użytkowania gazociągu Baltic Pipe oznacza bezbolesne zakończenie kontraktu z Gazpromem – ocenia prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i...

zobacz więcej

– Uruchomienie gazociągu Baltic Pipe planujemy na rok 2022. W tych sprawach jesteśmy już bardzo daleko zaawansowani. Ostatnie rozmowy, które miały miejsce w Danii wskazują na możliwość dotrzymania terminu – powiedział minister energii.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do klientów w sąsiednich krajach.

System Baltic Pipe składa się z pięciu elementów – połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

Baltic Pipe budowany jest wspólnie przez operatorów systemu przesyłowego gazu – Gaz-System i duński Energinet. Jak wynika z opublikowanego w maju tzw. zakresu inwestycji, nakłady na nową magistralę wyniosą ok. 1,6 mld euro. Polski operator odpowiada za zadania inwestycyjne warte 800 mln euro. Trasa przesyłu gazu ma ruszyć jesienią 2022 r.

źródło:

Zobacz więcej