RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sztab Jakiego: Z Trzaskowskim współpracują osoby związane z aferą reprywatyzacyjną

Jaki nie zgadza się na debatę z udziałem szefa sztabu Trzaskowskiego. Kandydat PO: To zwykły unik (fot. PAP/Rafał Guz/Marcin Obara)
Jaki nie zgadza się na debatę z udziałem szefa sztabu Trzaskowskiego. Kandydat PO: To zwykły unik (fot. PAP/Rafał Guz/Marcin Obara)

Sztab wyborczy Patryka Jakiego uważa, że w sztabie Rafała Trzaskowskiego są osoby związane z aferą reprywatyzacyjną. Chodzi przede wszystkim o Jarosława Szostakowskiego. Jako szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Warszawy Szostakowski miał, zdaniem sztabu Jakiego, stosować dyscyplinę między innymi przy głosowaniu nad zmianą siedziby gimnazjum przy ul. Twardej. Nieruchomość trafiła w ręce Macieja M., który ma zarzuty prokuratorskie w związku z reprywatyzacją.

Sztab Jakiego apeluje do Trzaskowskiego o odcięcie się od szefa sztabu KO

Sztab wyborczy kandydata na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego po raz kolejny apeluje do innego kandydata na to stanowisko, Rafała Trzaskowskiego,...

zobacz więcej

Wiceszef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta stwierdził we wtorek, że sztab Patryka Jakiego chce rozmawiać o debacie kandydatów, ale nie będzie tego robić z udziałem szefa sztabu Trzaskowskiego – Jarosława Szostakowskiego. Według sztabu PiS, sytuacja Szostakowskiego jest niejasna - chodzi o sprawy reprywatyzacyjne, m.in. o działkę, na których zorganizowano briefing przy ul. Siennej 29. Kaleta powiedział, że szef sztabu Trzaskowskiego – jako warszawski radny, głosował za oddaniem tej i innych działek handlarzom roszczeń.

Trzaskowski powiedział we wtorek PAP, że nie rozumie postawy sztabu Jakiego w sprawie debaty. – W otoczeniu Patryka Jakiego pracuje bardzo wiele osób o wątpliwych poglądach, czemu dawali wielokrotnie wyraz. I my nie stawiamy żadnych warunków wstępnych. Jeżeli będziemy stawiali warunki wstępne, to trudno będzie doprowadzić do debaty na naturalnym gruncie wszystkich kandydatów – powiedział polityk PO.

– My się debaty nie boimy i chcieliśmy podjąć tę debatę na wszystkie tematy, które są dla warszawiaków istotne. Miały sztaby ustalić szczegóły, natomiast jeżeli kandydat PiS-u nie znajduje w sobie dość odwagi, trudno (…). W związku z tym wydaje mi się, że to jest po prostu zwykły unik i Patryk Jaki nie chce podjąć tej rękawicy – ocenił Trzaskowski.

Pytany, kiedy można spodziewać się ustaleń dotyczących debaty, powiedział że jego sztab skontaktował się już z większością kandydatów. – Z tego, co wiem, już dziesięciu z nich odpowiedziało na wezwanie, więc my jesteśmy gotowi – zapewnił Trzaskowski.

Szef warszawskiego sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski powiedział PAP, że „PiS ucieka, PiS boi się debaty, dlatego szuka pretekstów, dla których nie chce do niej stanąć”.

Pytany o zarzuty Kalety odparł: „Uważam, że w tej kampanii PiS mnie szkaluje, rozważam podanie działaczy PiS-u, którzy się do tego posunęli, do sądu”. Zaznaczył, że w PiS w twierdzeniach nt. jego działań dotyczących reprywatyzacji kłamie.

Jaki o słowach Trzaskowskiego: Każdy może być warszawiakiem

– Warszawa musi być miastem otwartym dla wszystkich, nie ma Warszawy dla warszawiaków z krwi i kości oraz Warszawy dla tych, którzy urodzili się...

zobacz więcej

Jaki: Pierwszy apelowałem o debatę. Nie unikam jej

Patryk Jaki pytany przez dziennikarzy o wypowiedź Trzaskowskiego, powiedział: „Pierwszy apelowałem o debatę, a Rafał Trzaskowski milczał”. – Legia Warszawa zorganizowała debatę, w której ja zadeklarowałem, że będę. Nie mam deklaracji, czy Rafał Trzaskowski będzie – dodał.

Jego zdaniem, „Trzaskowski chce prowadzić debatę o debacie i prowokuje innych”. – Wysłał do nas człowieka (Szostakowskiego – przyp. red.), który jest odpowiedzialny za haniebne głosowanie, korzystne dla mafii reprywatyzacyjnej w Warszawie, on ma z nami rozmawiać. Jeśli chce wysyłać tego człowieka, to może (…) jako osobę, która będzie zeznawała przed komisją weryfikacyjną, a nie jako osobę, która będzie z nami prowadziła dyskusje o debacie – powiedział Jaki.

– Platforma Obywatelska nie tylko nie chce odciąć się od afery reprywatyzacyjnej, ale dalej wspiera osoby, które miały czynny udział np. w tym, że przegłosowano uchwałę dot. ul. Twardej, jednej z prekursorek afery reprywatyzacyjnej – podkreślił kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Udział we wspólnej debacie kandydatów zadeklarowali już Jakub Stefaniak (PSL) i Marek Jakubiak (Kukiz'15).

„Warszawa pod rządami PO otrzymuje wsparcie finansowe rządu PiS”

Spór między kandydatami dotyczy również wsparcia od rządu, jakie ma być udzielane stolicy.

– Najwięcej środków europejskich na inwestycje w Polsce otrzymuje od rządu PiS Warszawa, zarządzana przez prezydent Hannę Gronkiewicz Waltz – wskazał Jaki. To odpowiedź na słowa Trzaskowskiego.

Schetyna: Trzeba ratować Warszawę przed kandydatem PiS na prezydenta

Na wtorkowym briefingu prasowym z Rafałem Trzaskowskim przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił, że PiS realizuje politykę, która może zakończyć...

zobacz więcej

Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, wyraził we wtorek nadzieję, iż rząd PiS będzie wspierał wszystkie samorządy równo, a nie tylko te, w których uzyska poparcie.
– Miejmy nadzieję, że rząd PiS nie będzie, tak jak to zapowiadał, finansował tylko tych inwestycji, które będą realizowane w miejscach, gdzie uzyska poparcie, tylko będzie wszystkie Polki i wszystkich Polaków traktował równo – powiedział polityk. Jak dodał, jest zaniepokojony tym, iż „rząd PiS-u poprzez swoją skrajnie nieodpowiedzialną i nieprofesjonalną politykę wyprowadzi Polskę poza Unię”.

– To jest oczywiste, że jesteśmy formacją, która chciała wejścia do Unii Europejskiej od samego początku, chcemy Unii Europejskiej. Jedyne pytanie jest takie: nie, czy będziemy w Unii Europejskiej, bo wszyscy chcemy w niej być, tylko w jakiej Unii Europejskiej – powiedział Jaki, proszony przez dziennikarzy o odniesienie się do słów Trzaskowskiego.

Jego zdaniem, polityk Platformy zapomina, skąd pochodzi wiele środków na inwestycje w Warszawie. – Najwięcej środków europejskich na inwestycje w Polsce otrzymuje kto? Hanna Gronkiewicz Waltz. Ona otrzymuje środki z naszego rządu na inwestycje dotyczące metra – wskazał. – Powieka im nie zadrży, kiedy opowiadają, że chcemy wyprowadzić Polskę z UE czy nie chcemy finansowania inwestycji – dodał, odnosząc się do słów polityków PO.

Zdaniem Jakiego, „problem z Platformą Obywatelską polega na tym, że oni często mówią o wartościach europejskich, ale w praktyce ich rządzenie wygląda inaczej”. – Standardem w Europie, świadectwem europejskości jest uczciwość. Nie ma europejskości bez uczciwości. Z tym politycy Platformy mają bardzo duży problem, szczególnie w Warszawie – dodał.

źródło:
Zobacz więcej