Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

400-letni wrak krył się tuż przy brzegu. „Jedno z najważniejszych odkryć ostatniej dekady”

Statek był wykorzystywany w handlu przyprawami między Portugalią a Indiami (fot. PAP/EPA/MUNICIPAL COUNCIL OF CASCAIS/AUGUSTO SALGADO)

Nieopodal wybrzeża portugalskiej miejscowości Cascais dokonano niezwykłego odkrycia. Zaledwie 12 metrów pod powierzchnią wody krył się świetnie zachowany, 400-letni wrak statku. Eksperci twierdzą, że był wykorzystywany w lukratywnym handlu przyprawami między Portugalią a Indiami.

400-letni statek został odkryty podczas pogłębiania ujścia rzeki Tag na portugalskim wybrzeżu Atlantyku. Zdaniem ekspertów okręt zatonął w drodze powrotnej z Indii w latach 1575-1625.

Na dnie znaleziono m.in. przyprawy, chińską ceramikę i artylerię z wygrawerowanym godłem Portugalii. Odkryto także muszle kauri, które były środkiem płatniczym wykorzystywanym w handlu niewolnikami. Burmistrz Cascais w rozmowie z lokalnymi mediami powiedział, że jest to „jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatniej dekady”. Nie jest to pierwsze ważne odkrycie w okolicach rzeki Tag – niedawno odnaleziono tam także chińską porcelanę datowaną na koniec XVI i XVII wieku.

źródło:
Zobacz więcej