RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Admirał Unrug wyrusza w ostatni rejs. Uroczystości w Breście

Trumny z prochami Dowódcy Obrony Wybrzeża w 1939 r. wiceadmirała Józefa Unruga i jego żony Zofii są już na pokładzie zacumowanej we francuskim Breście fregaty ORP „Generał T. Kościuszko”. We Francji trwają uroczystości związane ze sprowadzeniem prochów polskiego dowódcy do Polski.

Szczątki wiceadmirała Józefa Unruga zostaną sprowadzone do Polski

Uroczystości sprowadzenia do Polski szczątków dowódcy obrony wybrzeża w 1939 r. wiceadmirała Józefa Unruga rozpoczną się w poniedziałek we Francji...

zobacz więcej

Dwudniowa ceremonia rozpoczęła się w poniedziałek w Montresor, gdzie Unrug spoczął po śmierci w 1973 r. Stamtąd jego prochy przewieziono do portu wojennego w Breście w Bretanii. Teraz zostaną przetransportowane okrętem Marynarki Wojennej do Polski.

2 października polski dowódca i jego żona zostaną pochowani w Kwaterze Pamięci gdyńskiego Cmentarza Marynarki Wojennej na Oksywiu.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, w liście odczytanym podczas uroczystości w Breście przez wiceprezesa IPN Mateusza Szpytmę, napisał, że admirał Józef Unrug zawsze zajmował należne mu w naszej pamięci miejsce.

Zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała przypomniał podczas uroczystości słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”. Słowa te – jak mówił – „przypominają się dzisiaj, kiedy wypełniamy obowiązek pamięci względem wiernego żołnierza Rzeczpospolitej”.

– Dlatego bardzo się cieszę, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, do kraju ruszają w ostatni rejs doczesne szczątki admirała Józefa Unruga wraz z małżonką. Żegnamy go tak, jak na to zasłużył, jak bohatera – biało-czerwoną banderą, ceremoniałem wojskowym przy udziale przedstawicieli władz państwowych – dodał.

Ocenił, że „tym samym kończy się wypełnianie testamentu admirała”, który „długo musiał czekać na tę chwilę”, ponieważ nie było to możliwe w czasach komunistycznego zniewolenia. Józef Unrug urodził się w 1884 r. w Brandenburgu niedaleko Berlina jako Joseph Michael Hubert von Unruh, syn pruskiego oficera. W I wojnie światowej służył w cesarskiej marynarce wojennej. W 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki, admiralski awans otrzymał w 1932 r. W 1939 r. dowodził obroną wybrzeża, które poddało się jako jedno z ostatnich miejsc.

Był jeńcem kilku oflagów. Po uwolnieniu w 1945 r. uczestniczył w likwidacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żył na emigracji w Wielkiej Brytanii i Francji. Zmarł w 1973 r., został pochowany w Montresor.

Prochy wiceadm. Unruga spoczną w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej. Starania o sprowadzenie ich do Polski podjęło w 2016 r. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

źródło:
Zobacz więcej