Najmniejszy wcześniak uratowany. Dziewczynka ważyła zaledwie 350 gramów

Kiedy się urodziła, ważyła zaledwie 350 gramów, miała 26 cm wysokości. Lekarze i pielęgniarki bali się wziąć ją do ręki. Faustyna jest oficjalnie najmniejszym dzieckiem urodzonym w Polsce. Przeżyła, widzi, słyszy. Dziś waży ponad 2 kg, a jej szczęśliwi rodzice powoli zbierają się do wyjścia ze szpitala z córką.

W chwili narodzin ważył zaledwie 390 g, dziś opuścił szpital. Maleńki Ksawery – wielki sukces polskiej neonatologii

390 gramów ważył najmniejszy uratowany wcześniak w historii polskiej neonatologii. Ksawery urodził się w pod koniec stycznia tego roku w 25....

zobacz więcej

W połowie maja, gdy Renata Matuszyńska trafiła do szpitala, sytuacja była dramatyczna. Istniało ryzyko obumarcia wewnątrzmacicznego. Lekarze z lubelskiego Szpitala Klinicznego nr 4 musieli wykonać niezwykle precyzyjne cesarskie cięcie.

Potem dziecko trafiło do respiratora. Dziś - cztery miesiące po porodzie - Faustyna wciąż jest bardzo mała. 


 Standardowy rozmiar ubrań dla noworodka to 56. Ale jeszcze w maju dziewczynka ważyła o połowę mniej niż wcześniaki, które dotąd przychodziły na świat. Wysiłek pielęgniarek i położnych, które opiekowały się dziewczynką, codziennie był ogromny. 

 Faustyna jest najmniejszym uratowanym wcześniakiem urodzonym w Polsce. Lekarze po wielokrotnym badaniu dziecka stwierdzili, że Faustyna widzi, słyszy, uniknęła większości powikłań charakterystycznych dla wcześniaków. Dlatego pod koniec tygodnia zostanie wypisana do domu.

źródło:
Zobacz więcej