RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Milion dolarów za potwierdzenie Hipotezy Riemanna. Jest odpowiedź?

Sformułowana w 1859 roku hipoteza jest jednym z największych nierozwiązanych problemów w matematyce (fot. Heidelberg Laureate Forum )
Sformułowana w 1859 roku hipoteza jest jednym z największych nierozwiązanych problemów w matematyce (fot. Heidelberg Laureate Forum )

Genialny matematyk Sir Michael Atiyah na wykładzie podczas Heidelberg Laureate Forum w Niemczech przedstawił rozwiązanie hipotezy Riemanna. Jeżeli inni matematycy potwierdzą, że dowód jest poprawny, Atiyah dostanie milion dolarów.

Bratanek znanego kryptologa: Enigmę złamano dzięki wyjątkowej współpracy

Bratanek kryptologa Alana Turinga, sir Dermot Turing, ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że złamanie szyfru Enigmy było możliwe jedynie...

zobacz więcej

Hipoteza Riemanna związana z liczbami pierwszymi jest jednym z największych nierozwiązanych zagadnień w matematyce. Należy do problemów milenijnych, ogłoszonych przez Instytut Matematyczny Claya w 2000 r. – rozwiązanie każdego z nich wiąże się z nagrodą miliona dolarów.

Została sformułowana w 1859 r. przez niemieckiego matematyka Bernharda Riemanna i dotyczy badanej przez niego funkcji dzeta. Hipoteza zakłada, że dystrybucja liczb pierwszych (takich, które dzielą się przez jeden i przez samą siebie) nie jest przypadkowa, a ich występowanie można przewidzieć za pomocą wzoru.

Uczeni twierdzą, że Hipoteza Riemanna ma ogromne znaczenie dla całej matematyki i prowadzi do rozwiązania innych zagadnień.

Nieznana prawda o Einsteinie. Zapiski ujawniają „ciemną stronę” uczonego

„Gdy Chińczycy jedzą, nie siedzą na ławach, ale kucają. Jak Europejczycy, kiedy chcą sobie ulżyć w gęstym lesie” – notował Albert Einstein w...

zobacz więcej

Sir Michael Atiyah jest profesorem Uniwersytetu Oksfordzkiego i zdobywcą największych matematycznych nagród i wyróżnień. Otrzymał m.in. Medal Fieldsa za prace z geometrii algebraicznej i Nagrodę Abela (łącznie z Isadorem Singerem). Wniósł wkład w rozwój topologii, teorii równań różniczkowych i fizyki matematycznej.

W sieci opublikował dokument, w którym tłumaczy swoje rozwiązanie słynnej hipotezy Riemanna sprzed 160 lat.

Dotychczas rozwiązano tylko jeden problem z listy problemów milenijnych. W 2006 r. rosyjski matematyk Grigorij Perelman przedstawił rozwiązanie hipotezy Poincarégo. Odmówił jednak przyjęcia nagrody.

źródło:
Zobacz więcej