RAPORT

Wojna na Ukrainie

Słowacki islamista planował atak terrorystyczny w Pradze

Według policji Dominik K. nawrócił się na islam trzy lata temu (fot. FB/Dominika K.)
Według policji Dominik K. nawrócił się na islam trzy lata temu (fot. FB/Dominika K.)

Dominik K., islamista ze Słowacji, przygotowywał zamach bombowy w Pradze – podaje czeska policja. Mężczyzna został aresztowany w listopadzie 2017 r.

Wielka Brytania: Rekordowa liczba osób skazanych za terroryzm

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w czwartek, że w ciągu ostatniego roku na mocy ustawy o zwalczaniu terroryzmu skazano...

zobacz więcej

Informację potwierdził w Czeskiej Telewizji szef policji Tomáš Tuhý. Przyznał również, że Dominik K, znany także jako Abdul Rahman często odwiedzał lokalne meczety, nie był jednak członkiem żadnej organizacji terrorystycznej, raczej działał sam.

– Atak terrorystyczny został udaremniony dzięki współpracy tajnych służb i policji – podkreślił Tuhý.

Sprawa wyszła na jaw po publikacji raportu przez dziennik „Mladá fronta Dnes”. Wzorem dla Dominika K. był imam Pragi, który także jest oskarżany o terroryzm. Miał on pomagać swoim krewnym, którzy wspierali Al-Kaidę w syryjskiej wojnie domowej.

Według policji Dominik K. nawrócił się na islam trzy lata temu. Od tego czasu miał często nosić wojskowe mundury i używać pozdrowienia wojowników ISIS. W jego mieszkaniu odnaleziono instrukcje i składniki chemiczne potrzebne do wytwarzania bomb. K. twierdził, że przygotowywał fajerwerki na Sylwestra.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej